Kaja Kallas Kiievis: parim vastus Venemaa agressioonile on reformides õnnestumine

17.05.2021 | 19:56

Kiiev, Ukraina, 17. mai 2021 – Peaminister Kaja Kallas alustas Ukraina visiiti oma Ukraina kolleegi Denõs Šmõhaliga kohtudes. Kohtumise fookuses olid riigi arenguks ja Euroopa integratsiooniks vajalikud reformid, samuti vastus pingete eskaleerimisele Venemaa poolt ja digikoostöö.
    • Jaga

„Minu viimane külaskäik Ukrainasse leidis aset rohkem kui viis aastat tagasi ja mul on hea meel näha täna Ukraina edusamme. Olete säilitanud külma närvi ja läbi viimas keerulisi reforme, pidades samal ajal kaitsesõda, mille eesmärk on teie riigi lõhkumine. Parim vastus Venemaa agressioonile ongi reformides õnnestumine,“ ütles peaminister Kallas.

Tema sõnul töötab Eesti ÜRO Julgeolekunõukogus ja teistes rahvusvahelistes organisatsioonides selle nimel, et Krimmi ebaseaduslik anneksioon püsiks päevakorral, poolsaarest saaks taas osa vabast maailmast ja Ukraina territoriaalne terviklikkus oleks taastatud. 

„Eesti toetab Ukraina territoriaalset terviklikkust ja euroatlantilist integratsiooni. Samuti teeme kõik endast oleneva, et NATO uksed jääksid avatuks ning Euroopa Liit reageeriks tõhusalt ja asjakohaselt Venemaa provokatiivsele tegevusele,“ lisas Kallas. 

Kohtumisel Denõs Šmõhaliga avaldas Kallas heameelt selle üle, et Ukraina on teinud märkimisväärse arenguhüppe e-valitsemises. Tema sõnul innustab see Eestit jätkama ja laiendama digikoostööd kahe riigi vahel. Samas rõhutas Kallas, et äärmiselt oluline on jätkata reformidega ja viia lõpule käimasolevad algatused, sealhulgas kohtu-, õiguskaitseasutuste- ja maareform. Peaministri hinnangul tuleb lisaks seadusandluse arendamisele tegeleda ka uuenduste elluviimisega nii avalikus kui ka erasektoris. 

“Me teame, et Ukraina soovib suuremat integratsiooni Euroopa Liiduga. Mida paremini neil reformides läheb, seda rohkem saab EL seda pakkuda. Ukraina on Eesti peamine arengupartner ning meie riik ja ettevõtjad on valmis tegema veel rohkem ühise koostöö nimel,” kinnitas Kallas.  

Peaministrid rääkisid ka võitlusest COVID-19 pandeemiaga. Kaja Kallas tutvustas Šmõhalile Eestis käivitatud digitaalset vaktsineerimissertifikaati ja kinnitas, et Eesti on valmis osalema ELi vaktsiinide jagamise mehhanismis idapartneritele.

Kiievisse saabudes asetas Kaja Kallas leinapärja Holodomori mälestusmärgile, pidamaks meeles Nõukogude võimu poolt 1932.-1933. aastal esile kutsutud näljahäda ohvreid. Näljahäda, kus hukkus ligi neli miljonit inimest, on kuulutatud genotsiidiks.

Homme tutvub peaminister Kallas olukorraga konfliktipiirkonnas Ukraina idaosas ja kohtub krimmitatarlastega. Kolmapäeval ootavad teda ees kohtumised Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ja välisminister Dmõtro Kulebaga.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmVFosEj


Kontakt ajakirjanikele kohapeal:
peaministri nõunik Maris Lindmäe
Tel. +372 522 2426

Valitsuse kommunikatsioonibüroo