Peaminister Kallas Luhanska kontrollpunktis: Ukraina julgeolek on kogu Euroopa julgeolek

18.05.2021 | 20:33

Luhanski Oblast, 18. mai 2021 – Tänases Euroopas ei tohiks keegi kannatada sõjakonflikti ega okupatsiooni tõttu, rõhutas Eesti peaminister Kaja Kallas täna Ukraina idaosa külastades.
    • Jaga

Ukraina visiidi teisel päeval tutvus peaminister Kaja Kallas olukorraga Luhanski Oblastis, kus ta külastas koos Ukraina okupeeritud alade asepeaministri Oleksii Reznikoviga kahte kontrollpunkti - idapoolsemat jalakäijate kontrollpunkti Luhanska asulas ning kõige uuemat kontrollpunkti Štšastje linnas, mis on ainus autoga ületatav piiripunkt. Venemaa on seni venitanud ja ei ole omapoolselt punkti avanud, tuues põhjuseks COVID-pandeemia. Ukraina sõjaväelased andsid Eesti peaministrile ülevaate ka lahingutegevuse hetkeseisust.

„Mitte keegi ei tohiks elada tänases Euroopas sõjapiirkonnas ega okupatsiooni all. Me kõik - Ukraina partnerid ja sõbrad - peame tegema sellele lõpu. Eesti ei vaata passiivselt Ukraina inimeste kannatusi. Teeme koostööd oma partneritega rahvusvahelistes organisatsioonides, et astuda konkreetseid samme vastuseks Venemaa agressiivsele tegevusele. Kreml peab teadma edasise eskaleerumise hinda,“ lausus Kallas. „Ukraina julgeolek on Euroopa julgeolek,” rõhutas ta.

ÜRO pagulaste ülemvoliniku ameti esindajad rääkisid Eesti peaministrile kohalike elanike olukorrast ja näitasid, kuidas toimub elamuasemete taastamine Luhanska asulas, kus sõjategevuse tõttu said kannatada 70 protsenti hoonetest. Eesti toetab rahaliselt ameti tegevusi Ukrainas 2014. aastast.

Kallas külastas samuti paika, kus eelmisel aastal leidsid aset ulatuslikud metsapõlengud ning istutas Luhanska asulas puu, mis sümboliseerib Eesti osalust loodusõnnetuse tagajärgede likvideerimisel. Kuna kustutustöödel konfliktipiirkonnas polnud võimalik kasutada lennukeid, oli tekitatud kahju eriti suur. Põlengu tagajärjel hukkus kümneid inimesi. Eesti siseministeerium ning päästeamet on koondanud varustust, mis humanitaarabi korras saadetakse Luhanski päästjatele.

Arengukoostöö ja humanitaarprojektid olid teemaks ka kohtumisel Luhanski kuberneri Serhii Haidaiga. Eesti on muu hulgas rahastanud viimase miili interneti välja ehitamist kahes külas, mis võimaldab varustada internetiga mitut kooli, raamatukogu ja meditsiiniasutust. See annab õpilastele võimaluse osaleda õppetöös veebi kaudu ning lihtsustab umbes 14 000 inimese elu.

„Eesti jätkab Ukraina toetamist arengukoostöö raames. Meie projektid aitavad vähendada haridusalast ebavõrdsust kriisipiirkonnas. Toetame Donetski ja Luhanski oblastis 16 kooli ja lasteaia kaasajastamist. Pakume Zolote lähedal asuvas kahes külas inimestele internetiühendust, aitame relvakonfliktidest mõjutatud vanureid ja toetame kohalikke tuletõrjujaid,“ kirjeldas Kallas Eesti abi relvastatud konfliktist kannatanud ukrainlastele.

„Ma tahan siia tagasi tulla, kui okupatsioon on läbi. Sel päeval võime öelda: See siin on Euroopa - terve ja vaba,“ lisas ta.

Täna õhtul kohtub Kaja Kallas Kiievis krimmitatarlastega. Homme on peaministril plaanis kohtumised Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi ja välisministri Dmõtro Kulebaga.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmVFosEj

Kontakt ajakirjanikele kohapeal:

peaministri nõunik Maris Lindmäe

Tel. +372 522 2426

Valitsuse kommunikatsioonibüroo