Peaminister Kaja Kallas: rohepööre aitab tõsta idavirulaste heaolu

30.04.2021 | 18:47

Ida-Virumaa, 30. aprill 2021 – Täna toimus peaminister Kaja Kallase esimene maakondlik visiit Ida-Virumaale, mille fookuses olid koroonaviiruse põhjustatud tervise- ja majanduskriisi ületamine ning rohepöörde elluviimine.
    • Jaga

Peaminister alustas oma külaskäiku Ida-Viru Keskhaiglast, kus toimunud kohtumisel räägiti tööjõuprobleemi lahendamisest maakonna tervishoiuasutustes ja idavirulaste vaktsineerimistempo tõstmisest. Praegu on Ida-Virumaa vaktsineerimisega hõlmatus 16 protsenti, mis on Eesti madalaim.

Kallase sõnul lubab vaktsineerimisplaan kõrgema nakatumisega ja madalama vaktsineeritusega piirkondadesse suunata suuremaid vaktsiinikoguseid ning pakkuda seal ka lisavõimalusi. „Eilsest saab Ida-Virumaal vaktsineerida uue 1+1 mudeli järgi, mis lubab igal täisealisel kohalikul elanikul, kes aitab 70-aastasel või vanemal inimesel vaktsineerima minna, soovi korral ka ise süsti saada. Loodetavasti aitab see paremini kaitsta idavirulasi koroonaviiruse eest ja tänu sellele peatada majandusraskuste süvenemise maakonnas,“ rõhutas ta.

Kallas lisas, et olulist rolli oma elanike hoiakute muutmises mängivad ka kohalikud omavalitsused, kellelt ootab aktiivset vaktsineerimisalast selgitustööd ja tuge liikumisraskustega koduste eakate inimeste kaardistamisel. Käesolevast nädalast alates on võimalik end kodus vaktsineerida lasta raskelt haigetel ja liikumisraskustega inimestel ning vajadusel ka nende eest hoolitsevad sugulastel.

Peaminister arutas eraldi piirkonna suurima eratootja Viru Keemia Grupi, Ida-Viru Ettevõtluskeskuse ja ametiühingute esindajatega õiglase ülemineku küsimusi, mis tähendab üleminekut põlevkiviõli tootmiselt keskkonnasõbralikumatele ja suuremat lisandväärtust loovatele tehnoloogiatele ning maailma naftahindadest vähem sõltuvatele majandusmudelitele.

„Kliimaneutraalsuse poole pürgimine on tulevikku silmas pidades vältimatu, aga see ei tähenda majanduse seiskamist. Vastupidi – see on võimalus majanduse ümberkorraldamiseks jätkusuutlikumatel alustel, uute investeeringute soodustamiseks ning ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks. Ülemineku tulemusena tõuseb ka Ida-Virumaa elanike heaolu, sealjuures piirkonna õhukvaliteet. Selle saavutamiseks tuleb muudatustega aktiivselt tegeleda juba täna,“ toonitas Kaja Kallas.

Peaminister ütles, et mitmed riigi tegevused toetavad juba praegu kõrgepalgaliste töökohtade loomist piirkonna tööstussektoris. Õiglase ülemineku kava, mille esimesed meetmed peavad avanema juba selle aasta lõpus, aitab luua veel 2000–5000 uut töökohta. „Õiglase ülemineku kava kohaselt peavad need töökohad tekkima ligi 10 aastat enne täielikku põlevkivist loobumist, mille valitsus on sihiks seadnud,“  sõnas Kallas.

Tema sõnul hakkavad kindlasti kasvama tööstuse automatiseerimise ja digitaliseerimise, rohetehnoloogiate ja taastuvenergiaga seotud valdkonnad. Peaminister märkis, et kohtumisel avaldasid ka ametiühingu esindajad huvi selge ülemineku vastu, mis annaks teadmise, kaua kestavad praegused töökohad ning milliseid oskusi on vaja uute tööandjate vajadustele vastamiseks juurde õppida.

Kaja Kallas kohtus ka Narva linnapea Katri Raigiga ning tutvus Narva loomeinkubaatoriga OBJEKT. Pärastlõunal arutas ta Ida-Viru ettevõtluskeskuse ja turismiklastri esindajatega piirkonna ettevõtjate käekäiku koroonaajastul.Fotod:  https://www.flickr.com/gp/stenbockimaja/P4w1t0

Valitsuse kommunikatsioonibüroo