Valitsuse kabinetinõupidamise päevakord, 27. jaanuar 2022

27.01.2022 | 10:20

Algus kell 10.15

1. COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse levikuga seotud küsimustest
Esitaja: peaminister Kaja Kallas

Valitsuse liikmed arutavad koroonaviiruse levikuga seotud küsimusi.

2. REACT-EU II osa kasutamisest ja perioodi 2014-2020 ühtekuuluvuspoliitika fondide rakenduskava muudatusest
Esitaja: rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus tutvustab valitsuse liikmetele REACT-EU II osa kasutamist ja sellega seotud ühtekuuluvuspoliitika fondide rakenduskava muudatusi.

3. Analüüsist ja ettepanekutest Euroopa Liidu abiklauslite ja –meetmete kasutamisest, sh sõjalise rünnaku korral
Esitaja: kaitseminister Kalle Laanet

Kaitseminister Kalle Laanet tutvustab valitsuse liikmetele analüüsi ja ettepanekuid EL abiklauslite ja -meetmete kasutamisest.

4. Põhja-Atlandi lepingu artiklite 4 ja 5 ning Euroopa Liidu lepingu artikli 42 lõike 7 ja Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 222 rakendamise korrast
Esitaja: riigisekretär Taimar Peterkop

Valitsuse liikmed arutavad NATO lepingu artiklite 4 ja 5 ning Euroopa Liidu lepingu artikli 42 lõike 7 ja Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 222 rakendamise korda. Kord ja selle seletuskiri on piiratud taseme riigisaladus.

5. OSKA ülevaade COVID-19 olulisematest mõjudest tööjõu- ja oskuste vajadusele, digi- ja rohepöördeks vajalikest oskustest ning inseneride põuast töötlevas tööstuses
Esitaja: haridus- ja teadusminister Liina Kersna

Tööjõu- ja oskuste vajaduse seire- ja prognoosisüsteemi OSKA raames uuritakse tööjõu ja oskuste vajadust, võrreldakse seda tasemeõppes pakutavaga ning tehakse ettepanekuid kitsaskohtade lahendamiseks. Haridus- ja teadusminister Liina Kersna esitab valitsuse liikmetele vastava ülevaate.

6. Rohepoliitika koordineerimisest
Esitaja: riigisekretär Taimar Peterkop

Riigisekretär Taimar Peterkop esitab valitsuse liikmetele ülevaate rohepoliitika koordineerimisest.

Euroopa Liit on roheleppe raames seadnud eesmärgiks jõuda aastaks 2050 olukorrani, kus puudub kasvuhoonegaaside netoheide, majanduskasv on lahutatud ressursikasutusest ning mitte kedagi ega ühtki piirkonda ei jäeta kõrvale ehk tagatakse õiglane ülemineku protsess. Sealjuures on läbivateks põhimõteteks edendada ressursside tõhusat kasutamist liikumisel puhta ringmajanduse poole, taastada bioloogiline mitmekesisus ja vähendada saastet. Ka Eesti vajab selget arusaama, kuidas, arvestades rahvusvahelist kliima- ja rohepoliitikat, parimal moel luua alused uueks ühiskondlikuks arenguhüppeks selliselt, et meie tuleviku majandusmudel arvestab bioloogilise mitmekesisuse, kliimapoliitika ja ringmajanduse põhimõtetega ning oleme suutnud ennast sarnaselt digivaldkonnaga viia maailmas liidrite sekka ka rohemajanduses.

Eesti vajab terviklikku rohepöörde visiooni, võtmetegevuste kindlaksmääramist ja koordinatsiooni valdkondade vahel. Selleks moodustatakse riigikantseleisse rohepoliitika meeskond, et juhtida koostööd valdkondade üleselt kokkulepete ja võtmetähtsusega otsusteni jõudmiseks ning teha ettepanekud nende elluviimise koordineerimiseks.

7. Välistalentide kaasamise tegevuskava uuendamisest perioodiks 2022-2025
Esitaja: ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt tutvustab valitsuse liikmetele välistalentide kaasamise uuendatud tegevuskava.

8. Analüüsist ja ettepanekutest kõrghariduse rahastamise põhimõtete kohta
Esitaja: haridus- ja teadusminister Liina Kersna

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna esitab ettepanekud kõrgharidusse lisaraha kaasamise võimaluste kohta.

9. Erinevate avalike huvide põrkumisest Linnamäe paisul ning edasisest tegevusest olukorra lahendamiseks
Esitaja: kultuuriminister Tiit Terik

Valitsuse liikmed arutavad Linnamäe hüdroelektrijaama paisuga seotud kultuurilisi, sotsiaalmajanduslikke ja muu avaliku huviga seotud küsimusi. Tegemist on riikliku kultuurimälestisega.

Valitsuse kommunikatsioonibüroo