Valitsuse 1. juuli istungi kommenteeritud päevakord

30.06.2021 | 18:05

Valitsuse istung algab Stenbocki majas neljapäeval kell 10 ning kell 12 toimub Stenbocki maja pressiruumis valitsuse pressikonverents. Kava kohaselt osalevad pressikonverentsil peaminister Kaja Kallas, keskkonnaminister Tõnis Mölder, justiitsminister Maris Lauri ning tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

1. Arvamuse andmine kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu (400 SE) kohta
Esitaja: riigihalduse minister Jaak Aab
Tüüp: arvamuse andmine

Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon algatas 31. mail eelnõu, mille eesmärk on lubada siduvaid kohalikke rahvahääletusi.

Rahandusministeerium ei toeta eelnõu, kuna siduvate tulemustega rahvahääletuste seadustamine eelnõus esitatud viisil ei ole põhjendatud. Senised kohaliku omavalitsuse elanike osaluse ja kaasamise võimalused on esindusdemokraatia põhimõttega hästi tasakaalus ning nende muutmine vajab kaalukaid põhjendusi. Kehtiv seadus näeb juba volikogule ette võimaluse korraldada elanike küsitlusi, samuti saab vähemalt üks protsent hääleõiguslikke valla- või linnaelanikke valla- või linnavolikogu või -valitsuse õigusaktide vastuvõtmiseks, muutmiseks või kehtetuks tunnistamiseks esitada algatusi.

Eelnõu ei toeta ka justiitsministeerium, kuna muudatus ei reguleeri seda, millistel tingimustel rahvahääletus toimub, millised on rahvahääletuse õiguslikud järelmid jmt.

Valitsuse arvamus tuleb esitada 6. juuliks riigikogu põhiseaduskomisjonile.

2. Suigu looduskaitseala kaitse-eeskiri
Esitaja: keskkonnaminister Tõnis Mölder
Tüüp: määruse eelnõu

Lääne-Virumaal Vinni vallas asuvale Suigu looduskaitsealale kehtestatakse kehtivate õigusaktide kohane kaitsekord. Looduskaitseala kaitse-eesmärk on kaitsta metsaökosüsteemi, elustiku mitmekesisust ja kaitsealuseid liike ning elupaigatüüpe, milleks on vanad loodusmetsad ning soostuvad ja soo-lehtmetsad. Lisaks kaitstakse esmatähtsa liigina lendoravat ja tema elupaiku ning laialehist nestikut ja selle kasvukohti.

Suigu looduskaitseala pindala on praegu 82,8 hektarit, millele liidetakse lendorava püsielupaika hõlmavad 48,2 hektarit. Lisaks korrigeeritakse vastavalt uuemale põhikaardile kaitseala välispiiri, mille tulemusena suureneb kaitstav ala 0,6 hektari võrra. Seega on kaitstava ala pindala kokku 131,6 hektarit. Kogu kaitseala paikneb riigi omandis oleval maal.

Vinni valla maamaksutulu väheneb ligikaudu 130 euro võrra.

3. Porkuni maastikukaitseala kaitse-eeskiri
Esitaja: keskkonnaminister Tõnis Mölder
Tüüp: määruse eelnõu

Lääne-Virumaal Tapa vallas asuvale Porkuni maastikukaitsealale kehtestatakse uus kaitse-eeskiri. Maastikukaitseala eesmärk on kaitsta Porkuni-Neeruti oosistu lõunaosa pinnavorme, Jaanitulemäge, Liivamäge, Porkuni paemurdu, Porkuni mändi, parki ja parkmetsa, maastikuilmet, metsa- ja poollooduslikke kooslusi ning haruldasi, ohustatud ja kaitsealuseid liike. Samuti on eesmärk kaitsta Porkuni järve, Võhmetu-Lemmküla-Piisupi karstijärvi ja Assamalla karstiala. Kaitsealal kaitstakse vähe- kuni kesktoitelisi kalgiveelisi järvi, karstijärvi ja järvikuid ning aas-rebasesaba ja ürt-punanupuga niite.

Porkuni maastikukaitseala pindala laiendatakse laane- ja salumetsade kaitseks, mille tulemusel on maastikukaitseala pindala 1 239,2 hektarit. Laiendamine toimub riigimaal. Kui kehtiv kaitsekord lubab kuni 0,8 hektari suurust lageraiet ainult kuusikutes, siis eelnõu kohaselt lubatakse kuni 0,8 hektari suurust lageraiet ka haavikutes ja kaasikutes ning kuni 2 hektari suurust lageraiet hall-lepikutes. Teistes metsades (näiteks männikutes) on lubatud aegjärkne ja häilraie langi suurusega kuni 2 hektarit, veerraie ei ole lubatud. Kaitse-eeskirja lisatakse tingimused säilikpuude jätmisele ja sanitaarraiele.

Tapa valla maamaksutulu väheneb ligikaudu 2500 eurot aastas.

4. Valitsuse 20. juuni 2013 määruse nr 96 "Laevapere liikmete koolitus- ja kvalifikatsiooninõuded ning diplomeerimise kord" muutmine
Esitaja: majandus- ja taristuminister Taavi Aas
Tüüp: määruse eelnõu

Eelnõu kohaselt võetakse üle Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv (EL) 2019/1159, millega muudetakse direktiivi 2008/106/EÜ meremeeste väljaõppe miinimumtaseme kohta ja tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2005/45/EÜ, mis käsitleb liikmesriikide poolt välja antud meremeeste tunnistuste vastastikust tunnustamist.

Lisaks on muudatused seotud meresõiduohutuse seaduses laevapere erialast ettevalmistamist tõendavate dokumentide muudatusega, mille kohaselt ei kehtestata määrusega dokumentide vorme, vaid nendele kantavate andmete loetelu. Sellest tulenevalt jäetakse määrusest välja määruse lisades esitatud erinevate dokumentide vormid ja nendel esitatud andmekoosseisud esitatakse andmete loeteludena määruse tekstis. Samuti muudetakse ja parandatakse kehtivas määruses ilmnenud vead ning täpsustatakse sätteid, mille rakendamisel on tekkinud probleeme või mille muutmiseks on muu praktiline vajadus. 

Määrus jõustub 2. augustil. Määruse jõustumise tähtaeg on seotud direktiivi ülevõtmise tähtajaga.

5. Valitsuse 5. juuni 2012 määruse nr 41 "Riigiabi ja vähese tähtsusega abi registri põhimäärus" muutmine
Esitaja: riigihalduse minister Jaak Aab
Tüüp: määruse eelnõu

Põhimäärus viiakse kooskõlla erinevate riigiabi ja vähese tähtsusega abi registri seaduste muudatustega. Peamised muudatused on seotud maaeluministeeriumi nimetamisega registriandmete esitajaks ning Euroopa Komisjoni määrusega Eestile määratud toetuste ehk vähese tähtsusega abi piirmäärade järgimise elektroonilise süsteemi kehtestamisega.

Kehtiva põhimääruse kohaselt esitavad registrile andmeid vaid abi andjad, kuid konkurentsiseaduse muudatuse kohaselt koondab ja esitab registrile osa põllumajandusliku VTA andmeid maaeluministeerium. Muudatusega viiakse põhimäärus seadusega kooskõlla.

Euroopa Liidu õiguses on vähese tähtsusega abi piirmäärad kehtestatud nii ettevõtte kui riigi lõikes. Seni ei reguleeritud registri põhimääruses riigile seatud piirmäära ehk riigi limiidi järgimiseks kogutavate andmete esitamist. Eelnõu kohaselt määratakse esitatavate andmete koosseis ning esitamise kord.

Määrus jõustub üldises korras.

6. Valitsuse 19. detsembri 2019 korralduse nr 305 "Tallinna Ülikooli nõukogu koosseisu kinnitamine" muutmine
Esitaja: haridus- ja teadusminister Liina Kersna
Tüüp: korralduse eelnõu

Seoses Tallinna Ülikooli nõukogu liikme Peeter Raudsepa tagasiastumispalvega teeb haridus- ja teadusminister ettepaneku nimetada tema asemel nõukogu liikmeks Mait Müntel. Müntel vastab nõukogu liikmele esitatud nõuetele ning ta on andnud nõukogu koosseisu asumiseks oma nõusoleku.

7. Nõusolek riigivara otsustuskorras tasuta võõrandamiseks
1) Nõusolek kaitseministeeriumile riigivara otsustuskorras tasuta võõrandamiseks Kaitseliidule (Tallinnas, Jõelähtme ja Tori vallas viis kinnistut)

Esitaja: kaitseminister Kalle Laanet
Tüüp: korralduse eelnõu

Kaitseministeerium annab tasuta Kaitseliidule Tallinnas Wismari tn 3 kinnistu Kaitseliidu peastaabi julgeoleku- ja turvalisusnõuete tagamiseks, Jõelähtme vallas kolm Nulu allee kinnistut Rävala maleva ruumipuuduse leevendamiseks ning Pärnus Lennubaasi kinnistu Pärnumaa maleva taristu arendamiseks.

2) Nõusolek keskkonnaministeeriumile riigivara otsustuskorras tasuta võõrandamiseks Haapsalu linnale (Kolu külas Ristmiku kinnistu)
Esitaja: keskkonnaminister Tõnis Mölder
Tüüp: korralduse eelnõu

Keskkonnaministeeriumile antakse nõusolek võõrandada Haapsalu linnale otsustuskorras tasuta Kolu külas asuv Ristmiku kinnistu tervisepargi rajamiseks.

3) Nõusolek keskkonnaministeeriumile riigivara otsustuskorras tasuta võõrandamiseks Tallinna linnale (Ketta tänav T2 kinnistu)
Esitaja: keskkonnaminister Tõnis Mölder
Tüüp: korralduse eelnõu

Keskkonnaministeeriumile antakse nõusolek võõrandada Tallinna linnale otsustuskorras tasuta Ketta tänav T2 kinnistu tänava laiendamiseks ja kõnnitee ehitamiseks.

4) Nõusolek keskkonnaministeeriumile riigivara otsustuskorras tasuta võõrandamiseks Tallinna linnale (Liikuri tn 5a kinnistu)
Esitaja: keskkonnaminister Tõnis Mölder
Tüüp: korralduse eelnõu

Keskkonnaministeeriumile antakse nõusolek võõrandada Tallinna linnale otsustuskorras tasuta Liikuri tn 5a kinnistu parklaks ja haljasalaks.

8. Nõusolek keskkonnaministeeriumile riigivara otsustuskorras alla hariliku väärtuse võõrandamiseks Saku vallale (Männiku tee 146a ja 146b kinnistud)
Esitaja: keskkonnaminister Tõnis Mölder
Tüüp: korralduse eelnõu

Keskkonnaministeeriumile antakse nõusolek võõrandada otsustuskorras Saku vallale ettevõtluskeskkonna arendamiseks Tammemäe külas asuvad Männiku tee 146a ja 146b kinnistud alla hariliku väärtuse, see tähendab müügihinnaga 65 protsenti vara harilikust väärtusest (79 300 eurot). Muu hulgas kavandatakse sinna parklat rasketranspordi jaoks, mis vähendab Saku alevikus parkivate ja seeläbi üldist liiklust häirivate ning õhku saastavate veokite arvu.

9. Statistikaameti peadirektori ametikohale nimetamine
Esitaja: rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus
Tüüp: korralduse eelnõu

Rahandusminister teeb ettepaneku nimetada alates 2. augustist ametisse statistikaameti uus peadirektor. Riikliku statistika seaduse kohaselt nimetab statistikaameti peadirektori ametisse valitsus viieks aastaks valdkonna eest vastutava ministri ettepanekul.

10. Kliimapoliitika juhtkomisjoni moodustamine
Esitaja: riigisekretär Taimar Peterkop
Tüüp: korralduse eelnõu

Valitsuse eesmärk on valmistada ette ja viia Eestis ellu rohepööre. Rohepöörde mõtestamine ja põhisuundade kokkuleppimine annab ühtse raami, millest tuleb lähtuda nii valdkondlike arengukavade ja sekkumiste kavandamisel kui ka muude rohepöördega seotud poliitikaotsuste tegemisel.

Konsultatsioonid ministrite, ametnike ja ekspertidega on näidanud vajadust tõhustada täidesaatva võimu tasemel rohepöördega seotud koordinatsiooni ja ülesannete täitmist.

Loodav valitsuskomisjon töötab valitsuse otsused läbi enne kabinetinõupidamisi ja valitsuse istungeid. Komisjoni töö tulemusena saavad ministrid senisest paremini koordineerida mitut valitsemisala puudutavaid küsimusi ja ülesannete täideviimist.

Komisjoni tegevust juhib peaminister. Komisjoni kuuluvad ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister, keskkonnaminister, maaeluminister, majandus- ja taristuminister, rahandusminister ning riigihalduse minister. Teised ministrid osalevad komisjoni istungil peaministri palvel, kui teemakäsitlus eeldab vastutava ministri kohalolu.

11. Eesti kodakondsuse andmine
1) Eesti kodakondsuse andmine (49 inimest)

Esitaja: siseminister Kristian Jaani
Tüüp: korralduse eelnõu

Eelnõu kohaselt antakse naturalisatsiooni korras Eesti kodakondsus 49 inimesele.

2) Eesti kodakondsuse andmine (18 inimest)
Esitaja: siseminister Kristian Jaani
Tüüp: korralduse eelnõu

Siseminister teeb ettepaneku anda Eesti kodakondsus 18 inimesele, kellest üks on praegu Brasiilia, üks Türgi, üks Ukraina ja 15 Venemaa kodanikud. Eesti kodakondsus antakse neile tingimusel, et nad vabastatakse senisest kodakondsusest.

12. Eesti kodakondsuse andmisest keeldumine (A. T.)
Esitaja: siseminister Kristian Jaani
Tüüp: korralduse eelnõu

Siseminister teeb ettepaneku mitte anda Eesti kodakondsust inimesele, kes on teeninud kaadrisõjaväelasena välisriigi relvajõududes.

13. Euroopa maastikukonventsiooni muutmise protokolli heakskiitmine
Esitaja: välisminister Eva-Maria Liimets
Tüüp: korralduse eelnõu

Euroopa maastikukonventsiooni muutmise protokoll koostati 15. juunil 2016 Strasbourg'is ja sellega muudetakse konventsiooni teksti, et võimaldada konventsiooni kohaldada ka väljaspool Euroopat. See võimaldab laiendada nende riikide ringi, kes tunnustavad ametlikult konventsiooni põhimõtteid.

Euroopa maastikukonventsioon on rahvusvaheline kokkulepe, mis on mõeldud maastike kaitse, korralduse ja planeerimise, samuti sellealase koostöö edendamiseks. Eesti suhtes jõustus maastikukonventsioon 1. juunil 2018. Maastikukonventsiooni muutmise protokoll jõustub rahvusvaheliselt, sealhulgas Eesti suhtes 1. juulil 2021.

14. Informatsioon peaministri ja ministrite asendamise kohta
Esitaja: riigisekretär Taimar Peterkop
Tüüp: informatsioon

Peaminister muutis 23. juunil 2021 oma korraldust "Peaministri ja ministrite asendamine". Muudatuse kohaselt on peaministri äraolekul tema teiseks asendajaks rahandusministri asemel justiitsminister. Peaministri korraldus tehakse teatavaks valitsuse istungil.

15. Eesti Vabariigi erakorralise ja täievolilise suursaadiku kandidaadi esitamine
Esitaja: välisminister Eva-Maria Liimets
Tüüp: protokolli märgitava otsuse eelnõu

Välisminister teeb ettepaneku Eesti Vabariigi erakorralise ja täievolilise suursaadiku kandidaadi esitamiseks.

16. Ülevaade Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogu 28. ja 29. juuni 2021 istungist
Esitaja: maaeluminister Urmas Kruuse
Tüüp: protokolli märgitava otsuse eelnõu

Seletuskiri annab ülevaate Euroopa Liidu Nõukogu otsuse ettepanekutest ELi ja selle liikmesriikide ning nelja riigiga (Armeenia, Katar, Tuneesia, Ukraina) ELi nimel lennunduslepingute allakirjutamise kohta, mis kiideti heaks 28.-29. juunil toimunud ELi põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogu istungil.

Valitsuse kommunikatsioonibüroo

üksus