Tallinnas toimub sügisel avatud valitsemise partnerluse tippkohtumine

02.02.2023 | 11:20

Stenbocki maja, 2. veebruar 2023 - Eesti võõrustab 6.-7. septembril Tallinnas Telliskivi loomelinnakus avatud valitsemise partnerluse (Open Government Partnership – OGP) tippkohtumist, mis toob kokku riigi- ja valitsusjuhid, kodanikuühendused ja poliitikakujundajad üle maailma. Kohtumise keskmes on avatud valitsemine digiajastul, tehnoloogia võimalused valitsemise ja poliitikakujundamise läbipaistvamaks muutmisel ning demokraatia hoidmine.

„Ootamatustest ja raskusest ülesaamiseks vajame tugevat kodanikuühiskonda. Dialoogi ja koostööd on hilja luua kui kriis on käes. Vastupidi, see on osa kriisiplaanist. Eesti läbipaistev e-valitsemine ja tihe koostöö vabakonnaga paistab maailmas silma ning riigi ülesehitamine on meile andnud väärtuslikke kogemusi, mida edasi anda,“ märkis Eesti peaminister Kaja Kallas. „Eesti avatud valitsemise partnerluse kaaseesistumine ja meil toimuv tippkohtumine on läbipaistva ja kaasava valitsemise tähtsündmus“ lisas Kallas.

„Eestil on au võõrustada avatud valitsemise partnerluse tippkohtumist Tallinnas. Meie kogemusi ja teadmisi läbipaistval ja kaasaval valitsemisel hinnatakse nii kodumaal kui ka rahvusvaheliselt,“ sõnas riigisekretär Taimar Peterkop. „Viimaste aastate kriisid ja rahvusvahelise julgeolekuolukorra halvenemine näitavad, et kriisid ei ole enam ajutise iseloomuga, vaid mõjutavad igapäevaelu pikemaajalisemalt. See esitab uued väljakutsed ka valitsemisele. Tippkohtumisel asume neile väljakutsetele lahendusi otsima,“ märkis Peterkop.

„Kodanikuühiskonna ja valitsuste koostöö on praegu võtmetähtsusega. Ainult üheskoos sünnivad kestlikud lahendused. Kaaseesistumine Eestiga aitab seista vastu väljakutsetele ning toetada avatud valitsemise põhimõtete juurutamist üle maailma,“ märkis kaaseesistuja Anabel Cruz. „Tallinna tippkohtumine annab hea võimaluse kogemusi jagada ja lahendusi leida,“ lisas ta.

„Avatud valitsemise partnerlus toob kokku valitsused ja kodanikuühiskonna reformijad kindlustamaks, et kodanike hääl oleks kuuldav ja nende vajadused rahuldatud. Eesti on olnud avatud valitsemise suunanäitaja, eriti näidates eeskuju digivõimaluste kasutamisel avalike teenuste arendamisel ja kodanike kaasamisel. Eesti julge ja tugev toetus Ukrainale on eeskujuks kõigile neile, kes igapäevaselt seisavad demokraatlike väärtuste eest,“ sõnas OGP tegevjuht Sanjay Pradhan.

Avatud valitsemise partnerluse kaaseesistumine

Riigikantselei korraldatav tippkohtumine toimub Eesti avatud valitsemise partnerluse kaaseesistumise raames, mille Eesti võttis üle oktoobris 2022 Itaalialt ning Tansaania kodanikuühenduselt. Eesti kaaseesistuja on Uruguay Kommunikatsiooni- ja Arenguinstituudi asutaja ja direktor Anabel Cruz. Eesistumisel lähtutakse avatud valitsemise partnerluse strateegiast 2023-2028, mis valmib tänavu kevadel. Strateegia eesmärgistab tegevused demokraatiat ähvardavatele ohtudele vastuseismiseks, korruptsioonivastaseks võitluseks, inimõiguste eest seismiseks kodanikuvabaduste toetamiseks ja digitaalse valitsemise edendamiseks.

Eesti on OGP liige alates 2012. aastast ning Eestit esindab OGP töös Riigikantselei riigisekretäri isikus. OGP-sse kuulub 76 riiki ja 106 kohalikku omavalitsust.

Tippkohtumise praktiline info

Tippkohtumisele on oodata kõigi liikmesriikide delegatsioone, sealhulgas riigi- ja valitsusjuhte. Kohtumisele oodatakse umbes 2000 osalejat. Tippkohtumise korraldamist juhib Riigikantselei.

Kevadel kuulutatakse välja vabatahtlike konkurss. Meedia akrediteerimine avatakse suve teises pooles.

Tippkohtumise veebileht: www.avpeesti2023.ee

Valitsuse kommunikatsioonibüroo