Sa oled siin

Valitsus alustab 2019. aasta riigieelarve läbirääkimisi

11. september 2018 - 11:51

Stenbocki maja, 11. september 2018 – Täna tutvustab rahandusministeerium valitsuse kabinetinõupidamisel sügisest majandusprognoosi, mis annab ülevaate riigi majanduse ning rahanduse väljavaadetest. Seejärel alustab valitsus järgmise aasta riigieelarve arutelusid, mis jätkuvad neljapäeval.

Peaminister Jüri Ratase sõnul lähtub valitsus riigieelarve eelnõu koostamisel valitsusliidu moodustamisel kokku lepitud peamistest eesmärkidest. „Eelarve peab toetama kestlikku majanduskasvu ning Eesti julgeolekut. Tehtavad valikud peavad olema rahvastikupoliitiliselt targad, et toetada rahvaarvu kasvu, ning samuti edendama ühiskonna heaolu ja sidusust,“ sõnas peaminister.

Valitsus tugineb riigieelarve eelnõu koostamisel rahandusministeeriumi viimasele majandusprognoosile, mida tutvustatakse ajakirjanikele täna kell 14.15 ministeeriumide ühishoones toimuval pressikonverentsil. Riigikogule esitab valitsus riigieelarve eelnõu septembri lõpus. Arutelud parlamendis toimuvad kuni detsembrini ning uue aasta riigieelarve võtab riigikogu vastu seadusena.

Riigieelarve koostatakse lähtuvalt kevadel vastu võetud riigi eelarvestrateegiast, mis seob kokku valitsuse suuremad eesmärgid, ministeeriumide plaanid ja tegevused ning nende rahastamise järgmiseks neljaks aastaks. Eelarvestrateegia eesmärk on planeerida tegevusi ja raha pikemaajaliselt, pidades silmas valitsuse prioriteete, tulevikuprognoose ja üleilmseid trende. Riigieelarves selguvad järgmise aasta konkreetsed kulud ja tulud, sealhulgas näiteks eri valdkondade lõplikud palgafondid.

Peaminister ütles, et kevadel valitsuses heaks kiidetud eelarvestrateegiat võib kirjeldada vastutustundliku, inimesekeskse ja tulevikku investeerivana. „Need põhimõtted peavad kahtlemata peegelduma ka järgmise aasta riigieelarves. Samuti peab järgmise aasta eelarve olema kindlasti rahanduslikult vastutustundlik,“ sõnas Ratas.

Kevadises riigi eelarvestrateegias otsustati muu hulgas, et tõusevad siseturvalisuse, sotsiaalkaitse ja haridusvaldkonna töötajate palgad. Samuti tuleb ressursside jaotamisel pidada silmas, et Eesti areng oleks tasakaalustatud ning keerulisemas olukorras regioonid saaksid eritähelepanu. Vahendite suunamisel peeti oluliseks ka avalike teenuste, sealhulgas e-teenuste parandamist ja kaasajastamist.

Valitsussektori võlakoormus väheneb tuleval aastal 7,4 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP) võrreldes 8,2 protsendiga sel aastal. Eesti maksukoormus püsib stabiilselt 34 protsendi lähedal SKP-st.

Veel uudiseid samal teemal

13.06.2019|Vabariigi Valitsus

Peaminister sai volituse elektrivõrkude sünkroniseerimise teekaardi allkirjastamiseks

Stenbocki maja, 13. juuni 2019 - Valitsus andis neljapäeval peaminister Jüri Ratasele volituse allkirjastada juunis toimuval Euroopa Liidu ülemkogul Baltimaade ja Poola valitsusjuhtide ning Euroopa Komisjoni presidendi vahel elektrisüsteemide sünkroniseerimise teekaart.

30.05.2019|Vabariigi Valitsus

Valitsus kiitis heaks oma järgmise nelja aasta tegevusprogrammi

Stenbocki maja, 30. mai 2019 – Valitsus kinnitas täna oma nelja aasta tegevusprogrammi, mis lähtub valitsuse viiest prioriteedist: peresõbralik Eesti, sidus ühiskond, teadmistepõhine majandus, tõhus valitsemine ning vaba ja kaitstud riik. Tegevusprogramm aluseks on koalitsioonileping ning seal on 486 ülesannet.