Sa oled siin

Välisminister Urmas Reinsalu andis valitsusliikmetele ülevaate Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise läbirääkimistest

24. oktoober 2019 - 13:08

Stenbocki maja, 24. oktoober 2019 - Välisminister Urmas Reinsalu andis valitsusliikmetele ülevaate Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise läbirääkimiste seisust ja eelmise nädala kokkuleppest, millega muudeti lahkumislepingu Iiri protokolli ning tulevaste suhete deklaratsiooni. Ühendkuningriik saatis Euroopa Liidule kirja, millega taotleb lahkumiseks ajapikendust kuni 31. jaanuarini 2020.


Peaminister Jüri Ratase sõnul kaitseb kokkulepitu kodanike õigusi ja annab kindluse ettevõtjatele. „Meie kindel eelistus on, et väljaastumine toimuks korrapäraselt ehk lepinguga. Kui brittidel on vaja selleks ajapikendust, oleme nõus seda andma,“ lausus Ratas ning rõhutas ka lähedase koostöösuhte jätkumise tähtsust Ühendkuningriigiga tulevikus. Samuti pidas peaminister oluliseks, et lepingu alusel ei tule Iirimaale maismaapiiri. „Ühtlasi on tähtis, et ELi ühisturg on kaitstud ning ettevõtjatele tagatud võrdne konkurents,“ ütles peaminister.


Väljaastumise tähtaja edasilükkamiseks on vaja 27 Euroopa Liidu liikmesriigi ühist otsust. Liikmesriikide suursaadikud arutavad ajapikenduse andmist reedel, 25. oktoobril.


Välisminister Urmas Reinsalu sõnul toetab Eesti valitsus Ühendkuningriigi palvet väljaastumise edasilükkamiseks, kuid eelistab õigusselguse huvides pigem lühemat kui pikemat edasilükkamise perioodi. „Pikenduse aluseks saab olla Euroopa Liidu liikmesriikide ühehäälne otsus. Olgugi, et Euroopa Liit ja Eesti on teinud kõik vajalikud ettevalmistused igaks stsenaariumiks, ka leppeta lahkumiseks, siis meie huvides on ikkagi Ühendkuningriigi korrapärane lahkumine ühendusest,“ ütles välisminister Urmas Reinsalu.


Eesti jätkab Ühendkuningriigiga võimalikult lähedasi suhteid ka tulevikus. „Ühendkuningriik on meie lähedane partner nii kaitsekoostöös, sealhulgas NATOs kui ka laiemalt. Jagame samu väärtusi ja oleme samal meelel väga paljudes rahvusvahelistes küsimustes, seetõttu on tihe koostöö meile ka tulevikus oluline,“ lisas Reinsalu.


Valitsuskabinet otsustas vormistada punkti „Ülevaade Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise seisust“ valitsuse istungi päevakorrapunktiks ja selle esitatud kujul heaks kiita.