Sa oled siin

Rõivase ja Hollande kohtumisel arutati julgeolekuolukorda Euroopas

8. juuli 2014 - 10:32
Rõivase ja Hollande kohtumisel arutati julgeolekuolukorda Euroopas
Rõivase ja Hollande kohtumisel arutati julgeolekuolukorda Euroopas
Pariis, 8. juuli 2014 - Peaminister Taavi Rõivase ja Prantsusmaa presidendi François Hollande ‘iga arutati julgeolekuteemasid ning võimalusi muuta NATO liitlasvägede kohalolek meie regioonis püsivamaks. 
 
Peaminister Rõivas ütles kohtumisel, et Euroopa Liidu ja NATO liitlaste reaktsioon Ukraina sündmustele oli väga kiire ning tänas presidenti prantslaste panuse eest Balti õhuturbemissiooni. 
 
Rõivas märkis, et ootused septembris toimuvaks NATO tippkohtumiseks on kõrged ning eestlaste soov on saada liitlastelt, sealhulgas prantslastelt püsivamat tuge. “Meie soov on, et liitlaste kohalolek regioonis muutuks nähtavamaks ja püsivamaks,” rääkis Rõivas. 
 
Peaministri sõnul teeb muutunud julgeolekuolukorras eestlastele aga muret Prantsusmaa plaan müüa kaks Mistral-klassi dessantlaeva Venemaale. Rõivas toonitas, et dessantlaevade müük Venemaale avaldab selget mõju Euroopa julgeolekuolukorrale. 
 
Rõivas ja Hollande rääkisid ka ühisest Euroopa Liidu missioonist Kesk-Aafrika Vabariigis. Peaminister Rõivas kinnitas, et Eesti võtab liitlassuhetesse panustamist väga tõsiselt. 
 
“Tajume, et solidaarsusel rajanev kollektiivkaitse põhimõte eeldab kõikide, sealhulgas väikeste riikide osalemist julgeoleku tagamises,” selgitas Rõivas. “Seetõttu on Eesti pidanud oluliseks mitmetesse missioonidesse panustamist,” rääkis Rõivas.
 
Peaminister ja president rääkisid ka eelseisvast Euroopa Liidu Ülemkogu kohtumisest, sealhulgas institutsioonide kõrgetest juhikohtadest. Rõivase sõnul on Eesti jaoks oluline, et tulevased juhid oskaksid praegust julgeolekuolukorda adekvaatselt hinnata. 
 
Kohtumisel arutati ka ettevalmistusi tuleva nädala Ülemkoguks, kus suure tõenäosusega arutatakse ka nn kolmanda ringi sanktsioonide vajalikkust Venemaa suhtes. 
 
Kuna Venemaa ei ole astunud reaalseid samme olukorra deeskaleerimiseks, tuleb Rõivase sõnul sellele Euroopa Liidu poolt ühel häälel väga selgelt reageerida. 
 
“Me kõik soovime, et olukord rahuneks ilma sanktsioonideta, kuid kui küsimus on julgeolekus, ei tohiks me seada lühiajalisi majandushuve julgeolekust ettepoole. Vabadusel ei ole hinda,“ rõhutas Rõivas. 

Fotod: https://valitsus.ee/et/galeriid/peaminister-roivase-kohtumine-prantsuse-presidendi-francois-hollandeiga-08072014