Sa oled siin

Ratas: väliseestlus andis kaaluka panuse meie taasiseseisvumisele

19. september 2019 - 21:29

Tallinna Jaani kirik, 19. september 2019 – Peaminister Jüri Ratase sõnul panid kolmveerandsajandit tagasi okupatsioonivõimu surveavalduste eest vabasse maailma põgenenud inimesed aluse väliseesti vastupanule, mis andis lõpuks kaaluka panuse Eesti iseseisvuse taastamisele.

Ratase sõnul ei teadnud tollastest minejatest keegi, kas see saab olema ajutine või kas nad enam kunagi taas oma kodumaad näevad. „Nüüd teame, et pagulus kujunes pikaks, kuid sellest sai hoopis millegi muu algus. Kümnete tuhandete vabasse maailma jõudnud inimeste ning meie armsa kodumaa jaoks sai sellest hoopis väliseesti vastupanu algus,“ rääkis peaminister suurpõgenemise 75. aastapäeva mälestusteenistusel Tallinna Jaani kirikus.

Peaminister mälestas kõiki, kes katsumustest ja määramatusest tulvil teekonna 1944. hilissuvel ja sügisel ette võtsid – nii neid, kelle jaoks see jäi viimaseks teekonnaks, kui neid, kes oma elud vabas maailmas taas üles ehitasid ning hiljem Eesti rasket saatust tervel maailmal meeles hoida aitasid. Tema sõnul oli eestlaste usk vabasse tulevikku elulise tähtsusega ning armastus ja soov meie keelt ning meelt alal hoida sama tugev nii kodus kui võõrsil.

„Iga sõna ja tegu kodus ja võõrsil, mis nõudis Eestile õiglust ja vabadust tuletas tervele maailmale meelde meile osaks saanud ülekohut ning andis lõpuks kaaluka panuse meie iseseisvuse taastamisele 47 aastat pärast suurt põgenemist,“ kinnitas Ratas.