Sa oled siin

Ratas tunnustas kõigi parlamendikoosseisude panust Eesti arengusse

23. aprill 2019 - 12:41

Stenbocki maja, 23. aprill 2019 – Peaminister Jüri Ratas tunnustas täna Asutava Kogu avaistungi 100. aastapäeval kõigi parlamendikoosseisude panust Eesti arengusse.

Ratas ütles riigikogu pidulikul istungil, et sada aastat tagasi vajas Eesti riik sõjaväljadel põlistatava vabaduse jaoks kindlat seaduslikku alust. "Selleks sai Eesti Vabariigi valitsemise ajutise korra järel meie esimene põhiseadus, mis lõi aluse tänasele võimude lahususele ja tasakaalule. Meie inimesed vajasid kindlust tulevikule, elupaika ja leiba. Seda andis vastu võetud maaseadus, mille põhiautor Theodor Pool pidas maareformi meie iseseisvuse tulemuseks ning koguni selle pandiks tulevikus," rääkis ta.

Ratase sõnul vajas noor Eesti ka rahu ja stabiilsust. "Selle kindlustas tulevikuks Asutava Kogu ratifitseeritud Tartu rahuleping, mis lõpetas Vabadussõja, määras meie idapiiri ning tagas Nõukogude Venemaa tunnustuse Eesti Vabariigi iseseisvusele," lausus ta.

Peaminister lisas, et pärast Eesti Vabariigile vajalike aluste loomist ja meie tuleviku hädapärast kindlustamist jätkas meie rahvaesinduse ja seadusandliku võimuna juba riigikogu esimene koosseis. Sealt saati on iga parlamendikoosseis olnud tema sõnul oma nägu ning andnud olulise panuse Eesti arengusse, toetudes eelkäijate tööle ja meie omariiklust edasi ehitades.

"Igale riigikogule annab hinnangu aeg. Just ajaline distants aitab meil tõeliselt väärtustada Asutava Kogu ning sellele järgnenud demokraatlikult valitud rahvaesinduste ettevaatavaid otsuseid ja tööd. Nõndasamuti hindavad meie tänaseid tegemisi ja valikuid tulevased põlved," ütles Ratas riigikogu 100. aastapäevale pühendatud istungil.

Asutav Kogu oli esimene iseseisvas Eestis rahva valitud esindus, mis tuli Tallinnas kokku 23. aprillil 1919.
 

Riigikogu pidulik istung tähistamaks 100. juubelit, 23.04.2019