Sa oled siin

Ratas tänas Hispaaniat panuse eest Eesti ja kogu NATO kaitsesse

17. juuli 2017 - 16:20
Foto: Raul Mee
Foto: Raul Mee

Ämari lennubaas, 17. juuli 2017 – Peaminister Jüri Ratas tänas täna Ämari lennubaasi külastanud Hispaania kolleegi Mariano Rajoyd panuse eest Eesti ja seega kogu NATO kaitsesse.


"Hispaania on tugev panustaja Balti riikide kaitsesse," ütles peaminister Ratas. "Eesti omakorda panustab vägedega ja osaleb tsiviilmissioonidel Euroopa lõunanaabruses. Ebastabiilsus Euroopa lõunanaabruses, sealhulgas äärmuslus, mõjutab kogu Euroopat. Kaitsekoostöös on hindamatu väärtusega solidaarsus ja teineteise tugevustele toetumine."


Selle aasta maist kuni augustini on Ämari lennubaasis neli F-18 hävitajat Balti riikide õhuturbe missiooni raames. Lätis teenib 350 Hispaania sõjaväelast.


Kiirvisiidi käigus kohtus Ämaris oma Hispaania kolleegi Maria Dolores de Cospedaliga ka Eesti kaitseminister Jüri Luik. "Hispaania osalus Läänemere julgeolekus nii õhuturbe missiooni kaudu Eestis kui ka liitlaste suurendatud kohaloleku raames Lätis, on tugev solidaarsuse märk. Hispaania osaleb ka Tallinnas asuva NATO küberkaitsekoostöö keskuse töös. Samuti peame meie oluliseks panustada Euroopa lõunariikide julgeolekusse, kus oleme just suurendanud osalust Euroopa Liidu Vahemere operatsioonis SOPHIA," ütles kaitseminister Jüri Luik.


Eesti ministrid kinnitasid kohtumisel, et Euroopa julgeolek, sealhulgas terrorismivastane võitlus, on Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise üks tähtsamaid teemasid. Selleks jätkatakse tööd liikmesriikide infovahetuse tõhustamiseks ning otsitakse lahendusi, kuidas toetada riike, kes seisavad silmitsi välisvõitlejatest tagasipöördujatega.


Samuti on väga oluline teema Eesti eesistumise ajal rändekriisi lahendamine. Hispaania on lähiajal päästnud Vahemerel ja Kanaari saartel sadakond inimest ning osaleb aktiivselt inimkaubanduse tõkestamisel ja piirikontrolli tugevdamisel. "Hispaania on edukalt teinud koostööd kolmandate riikidega, näiteks sõlmides leppeid Aafrika riikidega. Nende kogemusega tuleks kindlasti arvestada," leidis peaminister Ratas.


Hispaania delegatsioon suundus Eestist edasi Lätti oma vägesid külastama.


Meedial on võimalik kasutada valitsuse kommunikatsioonibüroo pilte kohtumiselt viidates autorile. Pildid laetakse üles siia: https://www.dropbox.com/sh/7kqxtmo85jriv83/AABLCUIQyMjf9xjnpyCGrilCa?dl=0


Videokaadreid kohtumiselt jagab Eesti Kaitsevägi.