Sa oled siin

Ratas tänas Afganistanis teenivaid kaitseväelasi Eesti ja liitlaste julgeoleku tagamise eest

8. oktoober 2019 - 17:48

Kabul, Afganistan, 8. oktoober 2019 – Peaminister Jüri Ratas ja kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem kohtusid Afganistanis NATO Resolute Support missioonil teenivate Eesti kaitseväelastega ning tutvusid Eesti kontingendi tööga. Eesti jalaväerühm pakub väekaitset Afganistani julgeolekujõude nõustavatele ja toetavatele liitlastele.

„Tunnustan Eesti kaitseväelaste ja politseiametnike professionaalsust ning vaprust. Kuulsime kahe päeva jooksul toimunud kohtumistel Eesti võitlejate oskuste ja pühendumuse osas vaid kiidusõnu, seda nii praegu siin teenivate kui ka varasematel aastatel Afganistanis oma panuse andnud kaitseväelaste ja politseinike kohta,” sõnas peaminister Ratas Eesti kontingendiga kohtudes.

Ratas tunnustas ka Eesti sõdurite lähedasi ja perekondi. „Hindan kõrgelt kaitseväelaste perede ja lähedaste toetust, mis võimaldab neil naistel ja meestel kodust kaugel meie kõigi julgeolekusse panustada“ lausus peaminister.

„Aidates afgaanidel ise enda eest seista, toetame siinsete inimeste elu turvalisemaks ja paremaks muutumist. See pole oluline vaid Afganistani oleviku ja tuleviku tarbeks, vaid kogu regiooni ning maailma jaoks,“ lausus peaminister.

Ratas tõi esile väga head koostööd Ühendkuningriigiga nii Afganistanis kui ka Briti vägede osalust NATO lahingugrupis Eestis. Eesti jalaväerühm tegutseb Kabulis Ühendkuningriigi juhitud Kabuli julgeolekujõudude koosseisus.

Afganistanis teenib hetkel Resolute Support missioonil 42 Eesti kaitseväelast ning üks politsei- ja piirivalveameti esindaja, kellest neli paikneb Põhja-Afganistanis Mazar-i-Sharifi linnas ja teised Kabulis. Kabulis teeniv Eesti jalaväe rühm kuulub Ühendkuningriigi kompanii koosseisu, kuhu lisaks Eestile kuulub veel seitse riiki. Kokku on Eestil praegu rahvusvahelistel operatsioonidel üle 100 kaitseväelase.

NATO väed tegutsevad alates 2015. aastast Afganistanis toetus- ja väljaõppemissioonil. Selle eesmärk on õpetada välja ja abistada Afganistani julgeolekujõude ja institutsioone ning aidata seeläbi kaasa Afganistani ülesehitamisele ja tugevdada piirkonna stabiilsust. Missioonil osaleb praegu ca 17 000 kaitseväelast NATO liitlas- ja partnerriigist. Eesti on koos liitlastega Afganistani missioonidesse oma üksustega panustanud järjepidevalt 2003. aastast. Valitsus on heaks kiitnud praegusel NATO nõustamis- ja väljaõppemissioonil jätkamise 2020. aastal, mandaat on läbinud Riigikogus esimese lugemise ning teine lugemine on novembris.

Peaminister Ratas kohtus täna ka Kabuli julgeolekujõudude juhtkonna ning ÜRO Afganistani abimissiooni juhtidega.


Fotod: https://www.flickr.com/photos/stenbockimaja/albums/72157711235228423

Veel uudiseid samal teemal

22.05.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: COVID-19 kriis on küberturvalisuse tähtsust tõstnud

Stenbocki maja, 22. mai 2020 - Peaminister Jüri Ratas rõhutas tänases kõnes Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu eesistumise raames toimuval mitteametlikul kohtumisel, et globaalne pandeemia on näidanud, kui oluline on turvaline küberruum.

Peaminister Jüri Ratas ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg NATO tippkohtumisel 2018. aasta juulis
13.05.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas arutas NATO peasekretäriga julgeolekuteemasid

Stenbocki maja, 13. mai 2020 – Peaminister Jüri Ratas pidas täna videokõne NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, et arutada liitlaste ja nende kaitsevägede rolli koroonaviiruse vastases võitluses.