Sa oled siin

Ratas: riigikaitse pole ainult vormikandjate asi

2. oktoober 2019 - 17:20

Kultuurikatel, Tallinn, 2. oktoober 2019 – Pole ainult vormikandjate asi Eestit kaitsta, vaid peame olema valmis kõigi ohtude vastu sõltumata nende päritolust või ilmnemise kohast, toonitas peaminister Jüri Ratas Kõrgemate Riigikaitsekursuste 20. aastapäevale pühendatud konverentsil.

„1990. aastatel räägiti peamiselt totaalkaitsest. Praeguseks oleme nii sõnades kui tegudes jõudnud selle edasiarenduse ehk laiapindse riigikaitseni ning meil on reaalselt eksisteerivad sõjalised ja mittesõjalised võimed. Need peavad omavahel laitmatult toimima, mille üks eeldusi on regulaarsete õppuste läbiviimine,“ sõnas peaminister Ratas.

„Laia riigikaitse järgmise kümnendi arenguvajadused määratakse ära riigikaitse arengukavas aastateks 2021-2030. Selge on see, et peame suurendama koostööd oma kohalike omavalitsuste ja ettevõtetega, et olla võimalikeks kriisideks kõige paremini valmis. Samuti vajab tulevikus üha rohkem tähelepanu meie tegevuste ja vahendite tõhusus, näiteks kas Eestile on otstarbekas omada korraga kolme laevastikku ja kolme mereseirekeskust.“

Peaminister Ratase sõnul peab iga inimene, pere ja kogukond ennast Eestis turvaliselt tundma. Kriisideks valmistumine algab meist igaühest endast ning alustada saab väikestest jõukohastest sammudest. Seepärast püstitas peaminister konverentsi külalistele praktilise küsimuse: „Kas teie asutus või tööandja on valmis kriisi - näiteks pikema elektrikatkestuse korral - oma tegemistega jätkama 24, 48 või 72 tundi ning kas teil on selleks puhuks olemas plaan ja vahendid?“

Laiapindse riigikaitse aluseks on eelkõige inimeste kaitsetahe, mis peaminister Ratase sõnul on olnud iseseisvuse taastamisest saati väga kõrge: kolmveerand meie meeskodanikest on valmis riigikaitses aktiivselt osalema. „Edu võti on seejuures inimeste paindlik ja otstarbekas kaasamine – riigikaitses olgu igal inimesel vaid üks roll ja ühes asutuses. Eesti on väike riik ja iga meie inimene on oluline, mistõttu peame toetama vabatahtlike kaasamisel ka Politsei- ja Piirivalveametit, Päästeametit ja Kaitseliitu.“

Esimesest Kõrgemast riigikaitsekursusest saati 1999. aastal on kursustel osalenud ligi 2100 erinevate valdkondade inimest. Ka ise selle läbinud Ratas toonitas, et kursus ise on laiapindse riigikaitse hea näide, tuues kokku ametnikud, ettevõtjad, õppejõud, poliitikud ja teised.

Riigikaitsekonverents toimub esmakordselt Kõrgemate riigikaitsekursuste 20. aastapäeva puhul. Oma pöördumises juhtis peaminister Ratas veel tähelepanu ka kaitse-eelarve kümnekordsele kasvule 20 aastaga, mille abil on meie ajateenijate kasutada Euroopa kaasaegseimad kasarmud ning oleme liitlassuhetes jõudnud aktiivse koostööni nii Ämaris ja Tapal kui ka Afganistanis, Kesk-Aafrika Vabariigis ja Malis. Samuti tõstis Ratas esile meie rolli ÜRO julgeolekunõukogu mittealalise liikmena, kus koostöös teiste riikidega saame keskenduda reeglitel põhineva maailmakorra tugevdamisele.


Peaministri kõne täistekst: https://www.valitsus.ee/et/uudised/peaminister-juri-ratase-kone-korgemat...

Fotod konverentsilt: https://www.flickr.com/photos/stenbockimaja/albums/72157711160675197

Veel uudiseid samal teemal

19.02.2020|Vabariigi Valitsus

Peaminister Ratas kohtub Helsingis Soome presidendi ja eestlaskonnaga

Stenbocki maja, 19. veebruar 2020 - Peaminister Jüri Ratas on täna visiidil Helsingis, kus kohtub Soome presidendi Sauli Niinistö ja rahandusministri Katri Kulmuniga. Samuti kohtub Ratas Eestile oluliste Soome ettevõtjatega ning peab Eesti Vabariigi aastapäeva vastuvõtul kõne Eesti kogukonna esindajatele.

18.02.2020|Vabariigi Valitsus

Peaminister tunnustas päästeametnikke Eesti turvalisemaks muutmise eest

Viljandi, 18. veebruar 2020 – Peaminister Jüri Ratas sõnas täna Viljandis päästeteenistuse aumärkide üleandmisel peetud kõnes, et õnnetuste arvu vähenemine Eestis aasta-aastalt annab kinnitust õigest lähenemisest ennetustööle ja näitab päästjate pühendumust ja ennastsalgavust.