Sa oled siin

Ratas ootab Balti elektrisüsteemide Euroopaga ühildamises kokkulepet juuni lõpus

4. juuni 2018 - 11:45

Kultuurikatel, Tallinn, 4. juuni 2018 – „Meil tuleb ekspertide abiga kokku leppida lahenduses, mis on tehniliselt parim, mis ei too täiendavaid püsikulusid, mis maandab riskid ning mis tagab kõrge varustuskindluse meie tarbijatele,“ rõhutas peaminister Jüri Ratas pärast tänast Balti riikide ja Poola kohtumist.


Ratas lisas, et ootab Balti ja Poola ametikaaslastega parimas lahenduses poliitilise kokkuleppeni jõudmist juuni Euroopa Ülemkoguks.


Praegu on Balti elektrisüsteemide ühildamiseks läbi Poola Euroopaga töös kolm võimalust: kaks vahelduvvoolu liini, üks vahelduvvoolu liin või üks vahelduvvoolu liin koos ühe alalisvoolu ühendusega.


Eesti peaminister Jüri Ratas, Läti peaminister Māris Kučinskis, Leedu peaminister Saulius Skvernelis ja Poola välisminister Jacek Czaputowicz arutasid täna ka Rail Balticu ehitamise rahastamist Euroopa Liidu eelarvest ning juulis toimuva NATO tippkohtumise ettevalmistusi.


Eesti, Läti ja Leedu riigi- ja valitsusjuhid kinnitasid veebruaris, et nende jaoks on Euroopa Liidu 2021-2027 aasta eelarvakava läbirääkimistel prioriteet tagada rahastus Rail Balticu valmis ehitamisele. Mai algul esitas Euroopa Komisjon ettepaneku järgmiseks eelarvekavaks ning praegu järgnevad sellele erinevate fondide reeglite ja suuruse ettepanekud. Eesootavate läbirääkimiste valguses rääkisid Balti peaministrid ja Poola välisminister veelkord üle Rail Balticu rahastamise väljavaated.


Kolmanda teemana oli arutlusel julgeolek ja 11.-12. juulil toimuva NATO tippkohtumise ettevalmistused.


„Läheme NATO tippkohtumisele hea sõnumiga. Sel aastal on kõigi Balti riikide ja Poola kaitsekulud kaks protsenti või enamgi sisemajanduse koguproduktist. Lisaks suurendas Eesti oma panust NATO Afganistani operatsiooni 40 kaitseväelasega ning seisame seal külg-külje kõrval USA ja Suurbritannia vägedega. Jagame ühiseid kohustusi. NATO on kohal Balti piirkonnas ning meie tegeleme julgeolekumuredega NATO lõunatiivas,“ rääkis Ratas.


Peaminister Ratas märkis, et tal oli väga hea meel, et sai ametikaaslastega ühistest olulistest teemadest põhjalikult rääkida. „See on märk meie lähedasest sõprusest. Kokku hoides ja kokku leppides oleme tugevamad ning saame oma inimeste elujärge ja turvalisust parandada. Sest just selle pärast me üheskoos pingutame ja neid suurprojekte ellu viime,“ ütles ta.


Fotod (Raigo Pajula - valitsuse kommunikatsioonibüroo): https://www.dropbox.com/sh/ou21okp5pzi6ce5/AADfDvSXAR7Poh3FE7biOckwa?dl=0

Veel uudiseid samal teemal

15.11.2018|Vabariigi Valitsus

Valitsus ei jõudnud ÜRO ränderaamistiku küsimuses konsensusele

Stenbocki maja, 15. november 2018 - Valitsus ei jõudnud täna kabinetinõupidamisel ÜRO globaalse ränderaamistiku toetamise küsimuses konsensusele. Seega ei antud ränderaamistikuga ühinemisele valitsuse toetust.