Sa oled siin

Ratas: meil on järeltulevate põlvede ees vastutus vähendada inimtegevuse keskkonnamõju

13. september 2019 - 11:18

Stenbocki maja, 13. september 2019 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas kliimakonverentsil avasõnavõtus meie kõigi vastutust inimtegevuse keskkonnamõju vähendada, sest see on kohustus meie koduplaneedi ja järeltulevate põlvede ees.


Peaminister Ratas märkis, et kliimaneutraalse majanduse ja ühiskonnani jõudmine vajab lisaks numbrilistele analüüsidele ka ühiskonnas sisulist läbirääkimist. „Me kõik peame arengutega kaasas olema. Seepärast vajame mõistmist, toetust, kokkulepet ja planeerimist, et meie inimestel, regioonidel, sektoritel ja ühiskonna osadel oleks piisav kindlus, et me saame sellega hakkama,“ rõhutas peaminister.


„Eestil on häid kogemusi oma majanduse ümberkorraldamisel ning fundamentaalsete muudatuste läbiviimisel. Me oleme dünaamiline ja leidlik ühiskond. Oleme palju võitnud digipöördest, meie mõtteviis on meelitanud siia investeeringuid, loonud töökohti ning andnud ekspordivõimalusi,“ ütles Ratas. „See kõik annab head võimalused edasi liikumiseks ning aitab jõuliselt edendada tulevikku suunatud lahendusi. Loomulikult hoides keskkonda ja säästes ressursse. Paljud uuenduslikud ideed selles vallas on meie enda teadlaste mõtte- ja arendustöö tulemus, mille kohta kuuleme mõndagi ka tänasel konverentsil,“ lausus ta.


Suurimaid muutusi ja kaasajastamist vajavad Ratase sõnul Eesti energiatootmine ja transport. „Eesti elektritootmise tugisammas on olnud põlevkivi, mis seni harjunud kujul kasutades ei ole kliimast hoolivas maailmas enam konkurentsivõimeline. Üleminek teistele ressurssidele on paratamatu, aga see saab toimuda vaid kaasavalt ning järk-järgult. Kliimaeesmärkide täitmiseks peame lahendama seal ka sotsiaalsed ja majanduslikud katsumused,“ sõnas peaminister.


Ratas tõi kõnes esile Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide rolli ülemaailmsete kliimaläbirääkimiste eestvedajatena ja suunanäitajatena. „Euroopa riikide hulgas on olemas tahe ja võimalused kasvuhoonegaaside heidet oluliselt vähendada ning jõuda kliimaneutraalsele majandusmudelile. Need otsused pole mitte ainult mõistlikud, vaid ka hädavajalikud ning käivad ühte sammu teiste suurte muutustega meie majanduskeskkonnas, nagu näiteks automatiseerimine, digitaliseerimine või ka tehisintellekti areng,“ sõnas peaminister.


Konverents „Kliimaneutraalsus – häving või edu?“ toimub Riigikantselei ja Teaduste Akadeemia koostöös. Sellel saavad kokku teadlased ja poliitikud, et ühiselt arutada võimaluste üle kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks ning energiavarustuse tagamiseks nii, et Eesti keskkond oleks hoitud, inimestel läheks hästi ning majandus oleks ka tulevikus konkurentsivõimeline.

 


Peaministri sõnavõtt: www.valitsus.ee/et/uudised/peaminister-juri-ratase-avasonavott-konverent...

Fotod konverentsilt: www.flickr.com/photos/stenbockimaja/albums/72157710822309466


Konverentsi otseülekannet on võimalik jälgida ERRi, Postimehe ja Delfi portaalide vahendusel ning Stenbocki maja Facebooki lehel: www.facebook.com/stenbockimaja/videos/380125656216167/


Lisainfo konverentsi kohta: www.valitsus.ee/et/konverents-kliimaneutraalsus-having-voi-edu

Veel uudiseid samal teemal

08.01.2020|Vabariigi Valitsus

Kliima- ja energiakomisjon arutas põllumajanduse valdkonna kliimameetmeid ja rohetehnoloogiate arendamist

Stenbocki maja, 8. jaanuar 2020 – Valitsuse kliima- ja energiakomisjon sai täna ülevaate põllumajanduse kliimameetmetest ja rohetehnoloogiate arendamisest.

11.12.2019|Vabariigi Valitsus

Kliima- ja energiakomisjon arutas kasvuhoonegaaside vähendamist energiasektoris

Stenbocki maja, 11. detsember 2019 – Valitsuse kliima- ja energiakomisjon sai täna ülevaate kasvuhoonegaaside vähendamise võimalustest energia tootmisel ja tarbimisel, et Eesti saaks täita kliimaeesmärke. Energeetikasektor annab Eesti kasvuhoonegaaside heitest suurima osa.