Sa oled siin

Ratas: meie eesmärk peab olema eurooplaste heaolu, ettevõtjate võimalused ja puhas keskkond

18. oktoober 2019 - 15:50
Brüssel, Belgia, 18. oktoober – Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid arutasid ülemkogu teisel päeval strateegilist töökava, järgmist pikaajalist eelarvet aastateks 2021-2027 ning kliimaküsimusi.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on Euroopa Liidul järgmiseks viieks aastaks ambitsioonikas tööplaan. „Nüüd on vaja hakata seatud eesmärke ellu viima. Euroopa Liidu järgmine pikaajaline eelarve näitab seda, kui tõsiselt suhtume ühisesse tulevikku, julgeolekusse, turvalisusesse, siseturu arendamisse, paremate ühenduste loomisesse, digipöördesse ning kliimaneutraalsusele üleminekusse. See näitab, millist Euroopat soovime oma inimestele. Meie eesmärk on kõigi eurooplaste ja ettevõtjate elu paremaks muuta,“ sõnas peaminister Ratas.

Riikide liidritel oli kõne all tulevase pikaajalise eelarve kogumaht ning jaotus suurte poliitikavaldkondade vahel. ELi eesistuja Soome peab esitama eelarve läbirääkimispaketi kohta ettepanekud detsembri ülemkoguks. Ülemkogu kohtumisel osales ka Euroopa Komisjoni tulevane president Ursula von der Leyen, kes tutvustas uue komisjoni prioriteete.

Kliimaarutelul sõnas peaminister Ratas, et Eesti otsustas hiljuti toetada ELi kliimaneutraalsuse saavutamise eesmärki aastaks 2050. „Tegime selle otsuse pärast pikka ja põhjalikku mõjuanalüüsi. Usun, et suudame kliimaneutraalsuse saavutada, kui loome üheskoos toetavad tingimused ja üleminekumeetmed. Euroopa Liidu tulevane eelarve peab kindlasti toetama kliimaeesmärkide saavutamist,“ sõnas Ratas. „Lisaks ELi juhtrollile kliimaküsimustega tegelemisel tuleb suurendada üleilmseid pingutusi. Vaja on iga inimese, regiooni ja riigi panust,“ lausus peaminister. Detsembri ülemkogul on ELi riikide juhtidel kavas arutelud Euroopa pikaajalise kliimastrateegia ja tuleviku ambitsiooni üle.

Ülemkogu nimetas Euroopa Keskpanga presidendiks Christine Lagarde’i, kes astub ametisse alates 1. novembrist.

Eileõhtusel välissuhete arutelul oli riigipeadel ja valitsusjuhtidel kõne all liitumisläbirääkimiste avamine Põhja-Makedoonia ja Albaaniaga. Ülemkogu tuleb teema juurde tagasi enne järgmise aasta mais Zagrebis toimuvat tippkohtumist. 

„Kahjuks ei leidnud liikmesriigid üksmeelt liitumisläbirääkimiste alustamiseks. Põhja-Makedoonia ja Albaania on mõlemad teinud tublit tööd ja suuri reforme. Eesti toetab tugevalt mõlema riigiga liitumisläbirääkimiste alustamist. Oleme alati olnud seda meelt, et kui tingimused on täidetud, peab Euroopa Liidu uks olema avatud,“ sõnas Ratas.

Samuti rääkisid ELi riikide liidrid eile õhtul suhetest Türgiga seoses sõjategevusega Süüria kirdeosas ja ebaseadusliku puurimisega Vahemere idaosas. Peaminister Ratas avaldas lootust, et Ameerika Ühendriikide ja Türgi ühine teadaanne sõjategevuse katkestamise kohta aitab jõuda rahu saavutamiseni ning sõjategevuse lõpetamiseni Süürias. „Seda konflikti ei saa lahendada jõuga, vaid poliitilise üleminekuga. Siinjuures on lahenduse leidmiseks väga oluline dialoog Türgiga,“ sõnas Ratas.


Fotod: https://www.flickr.com/photos/stenbockimaja/albums/72157711379362203

Veel uudiseid samal teemal

21.07.2020|Vabariigi Valitsus

Kutse pressikonverentsile täna kell 11 Stenbocki majas

Head ajakirjanikud!

Kutsume teid täna kell 11 Stenbocki majas toimuvale pressikonverentsile, kus peaminister Jüri Ratas annab ülevaate Euroopa Liidu Ülemkogul saavutatud kokkuleppest uues pikaajalises eelarves aastateks 2021–2027 ning majanduse taaskäivitamise kavas.

17.07.2020|Vabariigi Valitsus

ELi riikide juhid otsivad kokkulepet Euroopa majanduse elavdamiseks ja tulevases pikaajalises eelarves

Stenbocki maja, 17. juuli 2020 – Peaminister Jüri Ratas sõidab Brüsselisse täna algavale Euroopa Ülemkogu erakorralisele kohtumisele, et leppida Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtidega kokku majanduse taaskäivitamise kavas COVID-19 kriisile reageerimiseks ning uues ELi pikaajalises eelarves aastateks 2021-2027.