Sa oled siin

Ratas: majanduskoostöö Rumeeniaga kasvab kiiresti

15. juuni 2018 - 16:33
Jüri Ratas ja Viorica Dăncilă
Jüri Ratas ja Viorica Dăncilă

Stenbocki maja, Tallinn, 15. juuni 2018 – „Mul on hea meel, et Eesti ettevõtted avastavad aina enam Rumeenia turgu. Viimase kolme aasta jooksul on meie kaubavahetus saanud hoo sisse ning kasvanud ligi 75 protsenti küündides pea 130 miljoni euroni eelmisel aastal. Siiski, arvestades Rumeenia suurust, jagub kasvuruumi küllaga,“ märkis peaminister Jüri Ratas tänasel kohtumisel Rumeenia valitsusjuht Viorica Dăncilăga.


Rumeenia majandusel läheb hästi. 2017. aastal oli Rumeenia 7-protsendine majanduskasv Euroopa Liidu üks kiiremaid.


Mai lõpus kohtusid Bukarestis Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse välisinvesteeringute keskuse ja InvestRomania esindajad. Homme sõlmivad asutused Tallinnas koostööleppe, et ühendada mõlema riigi majanduse tugevused välisinvesteeringute köitmiseks. „Loodan, et Rumeenia ettevõtjad avastavad ka aina enam Eesti avatud ja paindlikku majandusruumi ning infotehnoloogia ettevõtete uuenduslikke digilahendusi,“ sõnas Ratas.


Eesti ja Rumeenia jagavad väga sarnaseid vaateid Euroopa julgeolekule ja koostööle NATOs. Mõlemad riigid panustavad 2 protsenti sisemajanduse kogutoodangust kaitsekulutustele ning toetavad Euroopa Liidu uut kaitsealgatust. Lisaks on Rumeenia liitumas NATO küberkaitsekeskusega Tallinnas.
Peaministrid kõnelesid ka 11.-12. juulil toimuvast NATO tippkohtumisest. Eesti soovib tippkohtumisel näha tugevat ja ühte hoidvat allianssi, kus liitlased jagavad ühiseid kohustusi. Samuti on Eestile oluline lisavägede kiirem liigutamine ja vägede suurem valmisolek.


Rumeenial seisab järgmise aasta esimeses pooles ees esimene Euroopa Liidu Nõukogu eesistumine. „Eesti on selle omamoodi riikliku küpsuseksami edukalt läbinud ning toetab Rumeeniat igati eesistumise ettevalmistustel. Meie kogemus näitas, et see on hea aeg selgitada inimestele Euroopa Liidu väärtusi ja tähendust. Brüssel ei otsusta meie eest, meie ise kujundame ja vastutame Euroopa Liidu otsuste eest,“ rääkis Ratas.


Rumeenia plaanib eesistumise ajal keskenduda Euroopa Liidu väärtustele ja rollile rahvusvahelisel areenil. „Leian, et see on väga vajalik, sest 2019 on suurte muutuste aasta Euroopale. Vahetub nii Euroopa Parlamendi kui ka Euroopa Komisjoni koosseis, lõpule peaks jõudma Brexit ning kinnitatud saama Euroopa Liidu eelarvekava aastateks 2021-2027,“ märkis Ratas.


Ratase ja Dăncilă kohtumine oli mitmes mõttes ajalooline. Esimest korda on Rumeenia peaminister ametlikul visiidil Eestis ning seda aastal, mil nii Eesti kui ka Rumeenia tähistavad 100. sünnipäeva.


Homme õhtul avavad peaministrid pidulikult Tallinn-Constanța lennuliini, mis on ühtlasi esimene otselend Eesti ja Rumeenia vahel. Peaministrid suunduvad koos Constanțasse, kus avavad pühapäeval Eesti aukonsulaadi. Pühapäeva õhtul sõidab peaminister Ratas Rumeeniast edasi Moldovasse, kus kohtub riigijuhtidega, peab loengu Moldova Riiklikus Ülikoolis ning tutvub Moldova haigekassa tööga.


Fotod (Jürgen Randma/valitsuse kommunikatsioonibüroo): https://www.dropbox.com/sh/m2yr0lg87a0u2hh/AADLQ5B4S3l3Y6KkljAH_28ja?dl=0

Veel uudiseid samal teemal

07.03.2019|Vabariigi Valitsus

Jüri Ratas kohtus Soome peaministri Juha Sipiläga

Stenbocki maja, 7. märts 2019 - Peaminister Jüri Ratas kohtus täna oma Soome ametikaaslase Juha Sipiläga. Kohtumisel räägiti Euroopa Liidu tulevikuteemadest ja Soome peagi algavast Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisest ning kahepoolsetest suhetest.