Sa oled siin

Ratas kohtumisel omavalitsusliitude esindajatega: tugev kohalik tasand on Eesti arengu võtmeks

25. september 2018 - 15:44

Stenbocki maja, Tallinn, 25. september 2018 – Täna võõrustas peaminister Jüri Ratas Stenbocki majas Eesti Linnade ja Valdade Liidu esindajaid, kes andsid valitsusjuhile üle valitsuskomisjoni ning omavalitsusliitude koostöökogu riigieelarve läbirääkimiste lõpp-protokolli.

 

Kohtumisel, milles osales ka riigihalduse minister Janek Mäggi, arutati omavalitsuste ees seisvaid suuremaid rahalisi väljakutseid, sealhulgas teede hooldust ning lasteaiatöötajate palgaküsimust. Ratase sõnul on järgmise aasta eelarve, mille valitsus plaanib sel kolmapäeval esitada Riigikogule, inimesekeskne ning oluline on, et eestimaalaste heaolu tõstmiseks vajalikud otsused ja sammud võetaks vastu elanikele võimalikult lähedal, milleks on tihti just omavalitsuse tasand.

 

„Valitsus jätkab suunda omavalitsuse tulubaasi ja otsustusõiguse laiendamisele ning siinjuures on väga oluline avameelne ja viljakas koostöö kohaliku võimu ja riigi vahel. Selle tähtis osa on riigi eelarvestrateegia ning riigieelarve läbirääkimised, mis toimuvad valitsuskomisjoni ja omavalitsusliitude koostöökogu vahel iga-aastaselt,“ rõhutas peaminister Ratas.

 

Omavalitsusliitude esindajate kinnitusel olid selle aasta läbirääkimised eriti sisukad tänu sellele, et ministeeriumid panustasid protsessi juhtkonna tasemel. 

 

Vastavalt saavutatud kokkuleppele tõusevad omavalitsuste sissetulekud järgmisel aastal umbes viis protsenti, 2,2 miljardi euroni. Kasvab ka tasandus- ja toetusfondi maht. Samal ajal langeb omavalitsuste võlakoormus, mis käesoleva aasta lõpuks peab jõudma 26%-ni. Erilist tähelepanu pööratakse riigieelarve eelnõus Ida-Virumaale ja Kagu-Eestile. Nendele piirkondadele on ette nähtud eraldi toetusprogrammid, mille plaanitud maht aastal 2019 on vastavalt ligi 5 miljonit ja 800 tuhat eurot. Kohaliku elu edenemisele peavad kaasa aitama ka kavandatud eelarvelised investeeringud sisejulgeolekusse, haridusse ning sotsiaalvaldkonda.
 

Riigihalduse ministri ning omavalitsusliitude poolt 19. septembril allkirjastatud eelarveläbirääkimiste lõpp-protokolli sisust võib lähemalt lugeda Rahandusministeeriumi koduleheküljel: https://www.rahandusministeerium.ee/et/uudised/maggi-omavalitsuste-tulud...

 

Fotod (Jürgen Randma/Valitsuse kommunikatsioonibüroo): https://www.dropbox.com/sh/gc07nve6xqql7jp/AAARzuNw6r1CFizwKnIVLu1la?dl=0
 

Veel uudiseid samal teemal

17.11.2018|Vabariigi Valitsus

Peaminister Ratas politsei 100. aastapäeval: Eesti elanike kõrge usaldus politsei vastu on suur tunnustus

Stenbocki maja, 17. november 2018 – „Eestis elamine on muutunud aasta-aastalt turvalisemaks ning see on suuresti just politsei- ja piirivalveameti tublide inimeste pikaajalise töö tulemus,“ sõnas peaminister Jüri Ratas Eesti politsei 100. aastapäeva tervituskõnes.


12.11.2018|Vabariigi Valitsus

PRESSIKUTSE: Valitsus peab 15. novembril Õpetajate Majas juubeliistungi

Stenbocki maja, 12. november 2018 - Neljapäeval, 15. novembril koguneb Vabariigi Valitsus istungile Õpetajate Majja (Raekoja plats 14, Tallinn), kus sada aastat tagasi alustas tööd Eesti Ajutine Valitsus.