Sa oled siin

Ratas kohtumisel omavalitsusliitude esindajatega: tugev kohalik tasand on Eesti arengu võtmeks

25. september 2018 - 15:44

Stenbocki maja, Tallinn, 25. september 2018 – Täna võõrustas peaminister Jüri Ratas Stenbocki majas Eesti Linnade ja Valdade Liidu esindajaid, kes andsid valitsusjuhile üle valitsuskomisjoni ning omavalitsusliitude koostöökogu riigieelarve läbirääkimiste lõpp-protokolli.

 

Kohtumisel, milles osales ka riigihalduse minister Janek Mäggi, arutati omavalitsuste ees seisvaid suuremaid rahalisi väljakutseid, sealhulgas teede hooldust ning lasteaiatöötajate palgaküsimust. Ratase sõnul on järgmise aasta eelarve, mille valitsus plaanib sel kolmapäeval esitada Riigikogule, inimesekeskne ning oluline on, et eestimaalaste heaolu tõstmiseks vajalikud otsused ja sammud võetaks vastu elanikele võimalikult lähedal, milleks on tihti just omavalitsuse tasand.

 

„Valitsus jätkab suunda omavalitsuse tulubaasi ja otsustusõiguse laiendamisele ning siinjuures on väga oluline avameelne ja viljakas koostöö kohaliku võimu ja riigi vahel. Selle tähtis osa on riigi eelarvestrateegia ning riigieelarve läbirääkimised, mis toimuvad valitsuskomisjoni ja omavalitsusliitude koostöökogu vahel iga-aastaselt,“ rõhutas peaminister Ratas.

 

Omavalitsusliitude esindajate kinnitusel olid selle aasta läbirääkimised eriti sisukad tänu sellele, et ministeeriumid panustasid protsessi juhtkonna tasemel. 

 

Vastavalt saavutatud kokkuleppele tõusevad omavalitsuste sissetulekud järgmisel aastal umbes viis protsenti, 2,2 miljardi euroni. Kasvab ka tasandus- ja toetusfondi maht. Samal ajal langeb omavalitsuste võlakoormus, mis käesoleva aasta lõpuks peab jõudma 26%-ni. Erilist tähelepanu pööratakse riigieelarve eelnõus Ida-Virumaale ja Kagu-Eestile. Nendele piirkondadele on ette nähtud eraldi toetusprogrammid, mille plaanitud maht aastal 2019 on vastavalt ligi 5 miljonit ja 800 tuhat eurot. Kohaliku elu edenemisele peavad kaasa aitama ka kavandatud eelarvelised investeeringud sisejulgeolekusse, haridusse ning sotsiaalvaldkonda.
 

Riigihalduse ministri ning omavalitsusliitude poolt 19. septembril allkirjastatud eelarveläbirääkimiste lõpp-protokolli sisust võib lähemalt lugeda Rahandusministeeriumi koduleheküljel: https://www.rahandusministeerium.ee/et/uudised/maggi-omavalitsuste-tulud...

 

Fotod (Jürgen Randma/Valitsuse kommunikatsioonibüroo): https://www.dropbox.com/sh/gc07nve6xqql7jp/AAARzuNw6r1CFizwKnIVLu1la?dl=0
 

Veel uudiseid samal teemal

28.09.2018|Vabariigi Valitsus

Ratas: mul on hea meel, et omavalitsuspäev toimub tänavu just Narvas

Narva, 28. september 2018 – Narva linna ja selle potentsiaali on sel aastal eriti rohkelt märgatud, ka Vabariigi Valitsuse tasemel, ütles peaminister Jüri Ratas esinedes ettekandega III Omavalitsuspäeval Narva kultuurikeskuses Rugodiv.

27.09.2018|Vabariigi Valitsus

Valitsus sai ülevaate regionaalarengu strateegia elluviimisest

Stenbocki maja, 27. september 2018

Riigihalduse minister andis täna valitsuskabinetile ülevaate regionaalarengu strateegiast ning sellega seotud Ida-Virumaa ja Kagu-Eesti tegevuskava 2015-2020 elluviimisest.