Sa oled siin

Ratas: kinnitasime Lääne-Balkanile, et Euroopa Liidu uks on avatud

17. mai 2018 - 15:30

Sofia, Bulgaaria, 17. mai 2018 – „Tänane Euroopa Liidu ja Lääne-Balkani tippkohtumine oli oluline verstapost, viimati toimus selline kohtumine 15 aastat tagasi. Kinnitasime meie Lääne-Balkani partneritele veelkord, et Euroopa Liidu uks on neile avatud. See on meie lubadus,“ rääkis peaminister Jüri Ratas pärast tippkohtumist.


Tippkohtumise läbivaks teemaks oli ühenduvus kõige laiemas tähenduses ehk nii transpordi-, energia- ja digitaalsed ühendused kui ka inimeste vahelised kontaktid ning õppimisvõimalused.Euroopa Liidu riigid võtsid vastu Sofia ühisavalduse ja prioriteetide kava, mis sisaldab tegevusi edasiseks koostööks Lääne-Balkani riikidega.


“Mul on hea meel, et meil on ka konkreetne plaan, kuidas edasi minna. Euroopa Liit on Lääne-Balkani riikide olulisim investor ja turg. Tugevad ühendused ja investeeringud toetavad veelgi nii regionaalset kui ka Euroopaga lõimumist juba enne liikmeks saamist. Toetame Lääne-Balkani sõltumatut meediat ja kodanikuühiskonda, kahekordistame Erasmus+ rahastamist ja loome Lääne-Balkani noorte labori, toetame kahe kiirtee rajamist, ühendame elektriturud ning anname erainvestoritele lisakindluse Lääne-Balkanisse investeerimisel,“ selgitas Ratas.


Eestile on väga oluline kaasata Lääne-Balkani riigid Euroopa Liidu algatustesse, mis on seotud tehnoloogiliste muutustega, sest nii on võimalik kõigil digitaliseerimisest kasu saada. „Kasusaamine ei tähenda ainult kiiremaid ja odavamaid teenuseid ning majanduskasvu, vaid ka läbipaistvamat ja efektiivsemat valitsemist, vähem korruptsiooni ning suuremat usaldust valitsusse,“ märkis Ratas.


Teine tippkohtumise teemadeplokk puudutas julgeolekut. Euroopa Liit soovib tihendada Lääne-Balkani riikidega koostööd terrorismi, radikaliseerumise, organiseeritud kuritegevuse ja ebaseadusliku rändega seotud riskide ja ohtude tõrjumisel. Ühised julgeoleku väljakutsed hõlmavad ka küberteemasid ja võitlust hübriidohtude vastu nagu vaenulik propaganda ja valeinfo.


Ratas kohtus Sofias eraldi Makedoonia peaminister Zoran Zaeviga. Ratas julgustas ametikaaslast jätkama teel Euroopa Liitu vajalike reformidega ning kinnitas, et Eesti on valmis jagama oma kogemusi. Ratas väljendas Zaevile heameelt, et Makedoonia ja Kreeka on nimevaidluses liikunud jõudsalt lahendusele lähemale.


Fotod tippkohtumiselt: https://www.dropbox.com/sh/0xz7ncc0f1b9dbc/AAAB8d2qZeU44DsBWlcZvvYWa?dl=0

Fotod kohtumistelt Makedoonia peaministriga: https://www.dropbox.com/sh/w90q69ibw88v9e5/AACldDFV1Bky1OuO8ns1z7tqa?dl=0

Veel uudiseid samal teemal

14.09.2018|Vabariigi Valitsus

Balti riigi- ja valitsusjuhid valmistusid Saksa liidukantsleriga Salzburgi tippkohtumiseks

Vilnius, Leedu, 14. september 2018 – Peaminister Jüri Ratas, Leedu president Dalia Grybauskaitė ja peaminister Saulius Skvernelis ning Läti valitsusjuht Māris Kučinskis arutasid täna Vilniuses Saksamaa liidukantsler Angela Merkeliga järgmise nädala Salzburgi tippkohtumise kõige tulitavamaid teemasid.

14.09.2018|Vabariigi Valitsus

Ratas kohtub Saksamaa liidukantsler Merkeliga

Stenbocki maja, Tallinn, 14. september 2018 – Peaminister Jüri Ratas suundub täna Leetu Vilniusesse, kus kohtub Saksamaa liidukantsler Angela Merkeliga.