Sa oled siin

Ratas ELi ja Lääne-Balkani tippkohtumisel: Vaba ja demokraatlik Euroopa on meie ühine kodu

6. mai 2020 - 21:38

Stenbocki maja, 6. mai 2020 – Peaminister Jüri Ratas sõnas videokonverentsi teel toimunud tippkohtumisel, et ELi ja Lääne-Balkani riike seob ainulaadne lähedane suhe, ühine tulevik ning tihe koostöö COVID-19 tervisekriisi seljatamiseks.


Euroopa Liit on peaminister Jüri Ratase sõnul selles kriisis olnud Lääne-Balkani riikidele usaldusväärne sõber. „Eesti, nagu ka teised liikmesriigid, on näidanud üles valmisolekut toetada regiooni COVID-19 kriisi tagajärgede leevendamisel. Nii COVID-19 pandeemia vastu võitlemisel kui ka sellest taastumisel on vaja naabrite ühtsust ja tugevat koostööd,“ lausus Ratas.


„Tulevikku vaadates usun, et uuenduslikud, sealhulgas digitaalsed lahendused saavad aidata meil kriisist taastuda ja muuta meie ühiskonda vastupidavamaks. Oleme valmis digilahenduste alal oma kogemusi jagama,“ ütles peaminister.


Eesti on Ratase sõnul jätkuvalt pühendunud laienemispoliitikale, mis põhineb Euroopa väärtustel ja põhimõtetel ning liitumiseks ettenähtud tingimuste täitmisel. „Eesti kogemuse põhjal saame öelda, et Euroopa Liiduga liitumise nimel tehtud tööst on võitnud meie kodanikud, ettevõtjad ning tervikuna kogu ühiskond,“ sõnas Ratas. „Meie huvi on stabiilsuse, julgeoleku ning demokraatia ja õigusriigi tugevnemine regioonis. Mul on väga hea meel selle üle, et jõudsime märtsis üksmeelele Albaania ja Põhja-Makedooniaga ühinemisläbirääkimiste alustamiseks,“ rõhutas peaminister.


Ratas märkis oma sõnavõtus ka vajadust teha koostööd desinformatsiooni kampaaniate vastu nii COVID-19 kontekstis kui ka laiemalt.


Tippkohtumisel võeti vastu ühisavaldus, milles EL ja liikmesriigid kinnitavad solidaarsust Lääne-Balkani riikidega koroonaviiruse kriisi kontekstis. Kinnitati taas oma ühemõttelist toetust Lääne-Balkani Euroopa väljavaatele.


EL on koostanud COVID-19 kriisiga toimetuleku ja pandeemiast taastumise toetuseks Lääne-Balkani riikide abistamiseks üle 3,3 miljardi euro suuruse finantspaketi. See hõlmab nii toetust tervishoiusektorile kui ka sotsiaal-majanduslikuks taastumiseks.


ELi ja Lääne-Balkani tippkohtumine, mis pidi algselt toimuma Zagrebis, toimus COVID-19 pandeemia tõttu täna videokonverentsi teel. Kohtumisel osalesid ELi liikmesriikide ning Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Serbia, Montenegro, Põhja-Makedoonia ja Kosovo juhid.


Fotod: https://www.flickr.com/photos/stenbockimaja/albums/72157714193956857