Sa oled siin

Ratas: EL-i eesmärk on jõuda USA-ga püsiva erandini terase- ja alumiiniumipiirangutes

17. mai 2018 - 5:20
Peaminister Jüri Ratas ja Euroopa Liidu Nõukogu praeguse eesistujariigi Bulgaaria valitsusjuht Boyko Borisov. Foto: EU2018BG
Peaminister Jüri Ratas ja Euroopa Liidu Nõukogu praeguse eesistujariigi Bulgaaria valitsusjuht Boyko Borisov. Foto: EU2018BG

Sofia, Bulgaaria, 17. mai 2018 – Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid arutasid eile Bulgaaria pealinnas Sofias, kuidas edasi minna, kui juunis peaksid kehtima hakkama USA kehtestatud piirangud Euroopa terasele ja alumiiniumile.


Peaminister Jüri Ratase sõnul toetab Eesti Euroopa Komisjoni püüdlusi saavutada USA-ga praegu kehtiva ajutise erandi asemel püsiv erand tollitariifides. „Pikemaks eesmärgiks võiks olla näiteks piiratud kaubanduslepe USA-ga, aga sellegi eeltingimuseks on püsiv erand Euroopa Liidu terase- ja alumiiniumikaupadele,“ ütles Ratas.


Päevakajalistest tulitavatest teemadest oli kõne all ka Iraani tuumaleppe tulevik. „Euroopa Liidus valitseb üksmeel, et jääme tuumaleppele truuks seni, kuni Iraan ise seda austab. Tegu on olulise rahvusvahelise leppega, mille eesmärk on tuumarelvade leviku tõkestamine,“ märkis Ratas.


Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kutsus täna algava Euroopa Liidu ja Lääne-Balkani tippkohtumise eelõhtul Euroopa Liidu juhid kokku, et arutada läbimurdelise innovatsiooni ja digitaalse arengu toetamist, sest Euroopa on investeeringute mahult ja ettevõtlikkuselt maha jäämas USA-st ja Aasiast.


Euroopa Liit vajab innovatsiooni, mis muudab tippteaduse täiesti uuteks toodeteks ja teenusteks, loob uusi turge ja ärimudeleid ning lahendab suuri ühiskondlikke probleeme meditsiinis, liikuvuses, uute energiaallikate kasutusele võtus ja paljudes teistes valdkondades.


„Mul on hea meel, et innovatsioon ja digitaalne areng on pärast Tallinna digitippkohtumist kogu Euroopa Liidu südameasjad,“ tõdes peaminister.


Tänase tippkohtumise eesmärk on süstida uut energiat Euroopa Liidu ja Lääne-Balkani riikide suhetesse. Arutelude keskseks teemaks on ühenduvus kõige laiemas tähenduses ehk nii transpordi-, energia- ja digitaalsed ühendused kui ka inimeste vahelised ühendused ning õppimisvõimalused. Lisaks pühendutakse rände ja julgeoleku küsimustele, mis nõuavad samuti ühiseid jõupingutusi.


Ratas kohtub Sofias eraldi ka Makedoonia peaminister Zoran Zaeviga ja Albaania peaminister Edi Ramaga, kellega arutab riikide reforme ja püüdlusi teel Euroopa Liitu.


Fotod: https://www.flickr.com/photos/eu2018bg/albums

Veel uudiseid samal teemal

14.12.2018|Vabariigi Valitsus

Peaminister Ratas: Euroopa ühtse turu arendamisega tuleb kindlalt edasi liikuda

Brüssel, Belgia, 14. detsember 2018 – Euroopa Ülemkogu kohtumise teisel päeval keskendusid ELi riigipead ja valitsusjuhid siseturule, rändele ning kliimamuutustele.

14.12.2018|Vabariigi Valitsus

EL-i liidrid leppisid kokku Vene-sanktsioonide pikendamise ning arutasid Brexitit

Brüssel, Belgia, 14. detsember 2018 -  ELi riikide riigipead ja valitsusjuhid otsustasid eile õhtul ülemkogul välissuhete arutelul pikendada Minski kokkulepete jätkuva mittetäitmise tõttu piiravaid meetmeid Venemaa suhtes järgmiseks pooleks aastaks.