Sa oled siin

Ratas: Eesti ja Läti areng on kiirem, kui toetame teineteist

21. august 2018 - 16:09

„Ühel häälel rääkides kõlab meie riikide arvamus tugevamalt nii lähiregioonis, Euroopa Liidus, NATOs kui ka terves maailmas, aga koos tegutsedes saame teha palju ära ka oma inimeste elujärje ja heaolu parandamiseks," võttis peaminister Jüri Ratas kokku täna Riias toimunud Eesti ja Läti valitsuste ühisistungi.

Täna toimus Riias Läti Rahvusraamatukogus Eesti Vabariigi ja Läti Vabariigi valitsuste esimene ühisistung, mis oli pühendatud mõlema riigi 100. aastapäevale. Ajaloolise istungi eesmärk oli tugevdada kahe riigi tihedaid sõprussidemeid ning edendada koostööd mõlemale poolele olulistes küsimustes.

„Eesti ja Läti juubelile pühendatud ühisistung on mitmes mõttes ajalooline sündmus ning kinnitab meie erilist sõprust. Me oleme head naabrid, keda ühendab ajalugu, kultuur, aga ka heanaaberlik konkurents,“ sõnas istungi lõppedes ja ühisotsuste vastuvõtmisel peaminister Jüri Ratas.

„Eesti ja Läti kõige väärtuslikum ja ühtlasi ka piiratum ressurss on meie inimesed – iga meie inimene on oluline ja eriline. Seetõttu ongi meie koostöö suunatud ennekõike oma inimeste elu ja heaolu parandamiseks, aga ka ettevõtjate konkurentsivõime toetamiseks, ühenduvuse parandamiseks ning kauni looduskeskkonna hoidmiseks,“ tõi peaminister välja.

Ühisistungi käigus arutati ka koostöö edendamist mõlemas riigis heaolu ja turvalisuse tagamisel. Veel olid jutuks ühised sammud regionaalkoostöös, energia- ja transporditaristute, digitaalsete ühenduste, majanduskasvu ja -arengu valdkondades ning piirkonna turvalisuse tugevdamise alal.

Istungi järel andis kultuuriminister Indrek Saar Läti rahvusraamatukogule Eesti Vabariigi valitsuse nimel üle EV100 raamatusarjas (https://www.ev100.ee/et/ev100-raamatusari) ilmunud esimesed 15 raamatut. Ühtekokku ilmub 2018. ja 2019. aasta jooksul Eesti saja aasta lugu avavas raamatusarjas 44 raamatut.

Eesti ja Läti valitsused pidasid ühise istungi esimest korda ajaloos ning samuti on esmakordne Eesti valitsuse ühisistung väljaspool Eestit. Varem on valitsus pidanud ühisistungi Soome ametikaaslastega, mis toimus tänavu 7. mail Tallinnas.


Eesti ja Läti valitsuste ühisistungil langetatud otsused: https://www.valitsus.ee/sites/default/files/content-editors/valitsus/ees... (PDF)

Eesti ja Läti peaministrite ühine pressikonvents on järelvaadatav: https://www.youtube.com/watch?v=KomUgXL8Ggk

Fotod ühisistungist ja teistest tänase päeva kohtumistest: https://www.dropbox.com/sh/f6plpdo62l3d6iy/AAAy-V7JpoIH6jiwjzrFox3Ja?dl=0