Sa oled siin

Ratas: Eesti ja Horvaatia koostöös on palju võimalusi

18. juuni 2019 - 15:21

Stenbocki maja, 18. juuni - Peaminister Jüri Ratas kohtus täna Horvaatia presidendi Kolinda Grabar-Kitarovićiga, et arutada koostööd Euroopa Liidus ja NATOs, kolme mere algatust ja kahepoolseid suhteid.
 
„Eesti ja Horvaatia on head partnerid Euroopa Liidus ja liitlased NATOs. Toetame igati Horvaatia valitsuse kava liituda tulevikus ka ühisraha euro ning Schengeni viisaruumiga,“ ütles Ratas kohtumisel. „Ühtlasi soovin Horvaatiale edu esimeseks Euroopa Liidu Nõukogu eesistumiseks tuleva aasta alguses. Mul on hea meel, et Horvaatia plaanib eesistujana keskenduda majanduskasvule ja laienemispoliitikale, sest need teemad on olulised ka Eestile.“

Ratas ja Grabar-Kitarović rääkisid ka Euroopa Liidu uuest eelarveraamistikust, kus Eestile on muuhulgas tähtis võimalikult sujuv üleminek kõrgema sissetulekuga riikide tasemele ning põllumajandustoetuste kiirem ühtlustamine. Kaitsekoostööl peatudes tervitas peaminister Horvaatia hiljutist otsust liituda Tallinnas tegutseva NATO küberkaitsekeskusega ning kinnitas, et kõigi NATO liikmete jaoks on oluline liikuda kaitsekulude tõstmise suunas, et need moodustaksid vähemalt kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust.

Kahepoolsest koostööst rääkides rõhutas peaminister digivaldkonna olulisust. „Eesti ja Horvaatia peaksid kasutama võimalusi koostööd digiteemadel veelgi süvendada. Selle aasta algusest saavad Horvaatia kodanikud Eestis juba digiretsepte kasutada. Loodan, et see on varsti võimalik ka Eesti kodanikel Horvaatias.“

Kohtumisel arutasid riigijuhid ka kolme mere algatust ehk mitteametlikku koostööalgatust, mis ühendab tosinat Aadria mere, Läänemere ja Musta mere piirkonna Euroopa Liidu liikmesriiki: Eesti, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi, Ungari, Bulgaaria, Austria ja Horvaatia. Üks koostöö eesmärke on transpordi-, energia- ja digiühenduste parandamine Euroopa Liidu regioonide vahel. „Eesti mõistab hästi, kui oluline on koostöö Euroopa eri regioonide vahel. Kolme mere algatuse kõige põhjapoolsema riigina on meil on suur au korraldada selle tippkohtumine järgmisel aastal,“ ütles Ratas. 

Pildid kohtumiselt: https://www.flickr.com/photos/stenbockimaja/sets/72157709138140922/

 

 

 

 

 

 

Veel uudiseid samal teemal

19.02.2020|Vabariigi Valitsus

Peaminister Ratas kohtub Helsingis Soome presidendi ja eestlaskonnaga

Stenbocki maja, 19. veebruar 2020 - Peaminister Jüri Ratas on täna visiidil Helsingis, kus kohtub Soome presidendi Sauli Niinistö ja rahandusministri Katri Kulmuniga. Samuti kohtub Ratas Eestile oluliste Soome ettevõtjatega ning peab Eesti Vabariigi aastapäeva vastuvõtul kõne Eesti kogukonna esindajatele.

18.02.2020|Vabariigi Valitsus

Peaminister Jüri Ratas arutas Tšehhi ametikaaslasega kaitsekoostööd ja ELi küsimusi

Stenbocki maja, 18. veebruar 2020 – Jüri Ratas kohtus täna Tšehhi peaministri Andrej Babišiga, et arutada Tšehhi ja Eesti koostööd kaitsepoliitikas ja ELi järgmise eelarvekava läbirääkimisi. Lisaks puudutasid peaministrid koostööd digi- ja küberkaitse valdkonnas.