Sa oled siin

Ratas: Eesti ja Hiina majanduskoostöös on palju kasutamata potentsiaali

12. aprill 2019 - 18:25

Dubrovnik, Horvaatia, 12. aprill 2019 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas tänasel kohtumisel Hiina peaministri Li Keqiangiga, et mõlema riigi majandussuhetes on palju kasutamata võimalusi. „Meie kohtumise üks olulisemaid teemasid oli kahe riigi koostöövõimalused e-kaubanduse alal ning Hiinast tulevate kaupade Euroopasse vahendamisel. Samuti on Eesti väga huvitatud, et meie ettevõtetele avaneksid uued turud ning ka Hiina soovib kvaliteetseid Euroopa Liidu tooteid ja teenuseid,“ lausus Ratas.


„Hiina on Eesti suurim kaubanduspartner Aasias ning meie kasvavatele ettevõtetele väga oluline sihtturg. Meie toiduainetööstusele on uksed Hiina turul juba mitmes sektoris lahti, sealhulgas näiteks piimatoodetele, kanalihale, kilule, räimele ja täna allkirjastatud kokkuleppega ka lõhelistele. Hiina on huvitatud kvaliteetsete toiduainete hankimisest Euroopa Liidust,“ ütles peaminister Ratas.


"Tihenevaid suhteid aitaksid hoogustada paremad lennu– ja raudteeühendused Hiinaga, millel oleks soodne mõju nii Eesti ja Hiina vahelisele kaubavahetusele, kultuuri- ning hariduskoostööle kui ka turismile,“ sõnas peaminister.


„Veerand Eestit külastavatest Aasia turistidest on pärit just Hiinast ning nende arv on viimase viie aasta jooksul kasvanud kolm korda. Samas on ka selles vallas selgelt arenguruumi nii neile pakutavate teenuste kui ka sealsete külastajate Eestis viibimise kestvuse osas. Usun, et senine positiivne areng lähiaastatel jätkub,“ rääkis Ratas.


Ratas esitas Hiina peaministrile küllakutse Tallinnasse.


Ratas ja Li kohtusid pärast Hiina ning 16 Kesk- ja Ida-Euroopa riigi tippkohtumist Dubrovnikus. Kohtumise raames toimub ka ärifoorum, kus on esindatud Eesti ettevõtetest PRFoods, Sillamäe Sadam ja Eesti Energia.


Eesti ja Hiina peaminister kõnelesid veel mõlema riigi kandidatuuridest rahvusvahelistes organisatsioonides. Ratas tutvustas peaminister Lile Eesti kandidatuuri ÜRO Julgeolekunõukogusse aastateks 2020-2021.


Eesti eksport Hiina oli möödunud aastal 185 miljonit eurot ehk 1,3 protsenti kogu Eesti ekspordist. Eesti impordib aastas Hiinast kaupu ja teenuseid umbes 600 miljoni euro eest.


16+1 tippkohtumine Dubronvnikus, 11.-12.04.2019

Veel uudiseid samal teemal

15.07.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: uuendusmeelsus aitab Eestil säästvas arengus esirinnas olla

Stenbocki maja, 15. juuli 2020 – Peaminister Jüri Ratas andis ÜRO kõrgetasemelisel poliitilisel foorumil ülevaate säästva arengu tegevuskava elluviimisest Eestis. Ülevaate kohaselt on Eesti viimase nelja aastaga parandanud olukorda mitmes valdkonnas ning on ülemaailmse säästva arengu indeksi tabelis kokkuvõttes 10. kohal.

18.06.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: idapartnerlus toetab julgeoleku, stabiilsuse ja heaolu kasvu Euroopa naabruses

Stenbocki maja, 18. juuni 2020 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas Euroopa Liidu ja idapartnerluse riikide juhtide videokohtumisel idapartnerluse tähtsust, mis toetab Euroopa naabruse julgeoleku, stabiilsuse ning heaolu kasvu.