Sa oled siin

Ratas arutas ÜRO peasekretäriga sõjalisi konflikte Süürias ja Ukrainas

25. aprill 2018 - 9:31

New York, USA, 25. aprill 2018 – Peaminister Jüri Ratas märkis eilsel kohtumisel ÜRO peasekretär António Guterresega, et Süürias on esmatähtis teha lõpp rahva kohutavatele kannatustele, tagada humanitaarabi jõudmine abivajajateni ja inimeste turvaline naasmine koju.


„Süüria kriisile poliitilise lahenduse leidmine on väga keeruline, kuid selle poole tuleb püüelda. Koletu keemiarelva kasutamine süütute inimeste peal vajab erapooletut ja sõltumatut uurimist. Inimsusevastaste kuritegude toimepanijad tuleb vastutusele võtta,“ rääkis Ratas.


Eesti on seni andnud Süüriale 7 miljonit eurot humanitaarabi. Sellel ja järgmisel aastal on plaanis panustada lisaks 1,3 miljonit eurot sealsete inimeste humanitaarvajaduste leevendamiseks ning Süüria pagulaste eluolu parandamiseks Liibanonis, Jordaanias ja Türgis. Lisaks on Eesti võtnud alates 2015. aastast vastu 173 Süüria pagulast.


Ida-Ukrainas on konflikt otseselt mõjutanud viie miljoni inimese elu. Neist umbes 3,8 miljonit vajab igapäevaseks toimetulekuks humanitaarabi ning sisepõgenikke on ligikaudu 1,6 miljonit.


„Ukrainal ja Ukraina inimestel on õigus nõuda vankumatult oma territoriaalse terviklikkuse taastamist ja suveräänsuse austamist. Eesti jätkab igakülgset Ukraina toetamist,“ kinnitas Ratas. „Esmatähtis on tagada rahu ja inimeste turvalisus. Kahjuks on praegu vaenutegevus Ida-Ukrainas raugemise asemel hoogustunud ning humanitaarolukord jätkuvalt äärmiselt tõsine. Maailm ei tohi Ukrainas toimuva ning süütute inimeste kannatustega leppida,“ toonitas peaminister.


Ukraina on olnud Eesti arengukoostöö prioriteet juba ligi 20 aastat. Alates 1998. aastast on Eesti toetanud Ukraina arengut 11 miljoni euroga ning mullu oli töös üle 40 projekti.


Ratas kohtus New Yorkis ka Gambia president Adama Barrow ja Kesk-Aafrika Vabariigi president Faustin-Archange Touadéraga. Ratas kinnitas kohtumistel, et Eesti on valmis toetama nii Gambia kui ka Kesk-Aafrika Vabariigi reforme ja arengut, jagades oma e-valitsemise kogemusi. Peaminister tutvustas ühtlasi Eesti eesmärke ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks kandideerimisel aastateks 2020-2021.


Fotod: https://www.dropbox.com/sh/4r94sxox4ce7la5/AABDH38IU1hKMunLbpGEQ9gZa?dl=0

Veel uudiseid samal teemal

07.03.2019|Vabariigi Valitsus

Jüri Ratas kohtus Soome peaministri Juha Sipiläga

Stenbocki maja, 7. märts 2019 - Peaminister Jüri Ratas kohtus täna oma Soome ametikaaslase Juha Sipiläga. Kohtumisel räägiti Euroopa Liidu tulevikuteemadest ja Soome peagi algavast Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisest ning kahepoolsetest suhetest.