Sa oled siin

Ratas ABCD konverentsil: Euroopa peab võtma suurema vastutuse maailma julgeoleku eest

25. september 2018 - 21:00

Hotell Olümpia, Tallinn, 25. september 2018 – Esinedes iga-aastasel julgeoleku- ja kaitseteemalisel konverentsil Annual Baltic Conference on Defence (ABCD) kutsus peaminister Jüri Ratas Euroopat üles tõsisemalt võtma oma julgeolekualaseid kohustusi nii lähinaabruses ja transatlantilistes suhetes kui maailmas laiemalt.

„Tervitan tihedamat kaitsealast koostööd Euroopa riikide vahel ja loodan, et see toob kaasa kaitsekulude kasvu kaudu reaalselt kasutatavate võimete suurenemise,“ lausus Ratas lisades, et olukorras, kus NATO jääb Euroopa julgeoleku nurgakiviks peab eesmärgiks olema Euroopa Liidu ja NATO vastastikku kasulik koostöö.
 

Peaminister tervitas edusamme, mida NATO liikmesriigid on kaitsekulude languse peatamisel ja nende kasvatamisel teinud. „Aastaks 2024 peaks enam kui pooled NATO riigid jõudma kaitsekuludega 2 protsendi tasemeni.  Eesti järgmise aasta riigieelarve eelnõu kohaselt kasvavad kaitsekulud aastal 2019 kokku 585 miljoni euroni, mis on prognoositult üle 2,1% SKT-st,“ sõnas Ratas.
 

Viidates Venemaa-Gruusia sõja 10. aastapäevale, ütles Ratas, et läänemaailm oleks omal ajal pidanud juhtunule tõsisemalt reageerima. „Me ei tohi unustada ega leppida sellega, mis toimub Gruusias ja Ukrainas,“ toonitas peaminister.

 

„NATO kontekstis näitasid Ukraina 2014. aasta konfliktile järgnenud Walesi, Varssavi ja Brüsseli tippkohtumiste otsused liitlaste kindlat tegutsemist. Oleme märkimisväärselt tugevdanud NATO heidutus- ja kaitsehoiakut ning ma loodan, et see protsess jätkub,” rääkis Ratas.

 

Peaminister rõhutas Ameerika Ühendriikide kohaloleku tähtsust Euroopas ja tunnustas igapäevaselt Eestis tegutsevaid liitlasüksusi nende panuse eest julgeoleku tagamisse. Eesti osaleb julgeoleku tagamiseks ja konfliktide ennetamiseks kaitseväelastega ÜRO rahuvalves Liibanonis ja missioonil Malis, aga ka NATO sõjalisel operatsioonil Afganistanis ning Prantsusmaa operatsioonis Barkhane Malis.

 

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse ja Kaitseministeeriumi korraldatav iga-aastane rahvusvaheline ABCD konverents on tänavu pühendatud NATO 70. aastapäevale ning arutelud keskenduvad alliansi edasistele arengutele.

Fotod: Andres Teiss/ABCD konverents https://www.dropbox.com/sh/zsohgsym6d5m7u3/AAAWr7zJRpvO7qWQLrGdA2mla?dl=0

 


 

 

Veel uudiseid samal teemal

17.06.2019|Vabariigi Valitsus

Jüri Ratas: Eesti rahuvalvajad võivad riigi toetuses kindlad olla

Stenbocki maja, 17. juuni 2019 – Peaminister Jüri Ratas avaldas tunnustust rahvusvahelistel missioonidel teeninud Eesti kaitseväelastele ja võitlejate lähedastele nende auks toimunud vastuvõtul. Stenbocki majja kogunenud kaitseväelasi ja nende pereliikmeid tervitasid peaminister Jüri Ratas ja kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem.

11.06.2019|Vabariigi Valitsus

Ratas tunnustas Eestis teenivaid Prantsuse sõdureid professionaalse liitlaskoostöö eest

Läsna, Lääne-Virumaa, 11. juuni 2019 – Peaminister Jüri Ratas külastas täna kaitseväe keskpolügoonil Eestis NATO lahingugrupi koosseisus teenivaid Prantusmaa kaitseväelasi. Nädalase väliõppe lõpetanud prantslased andsid valitsusjuhile ülevaate oma relvastusest ja tegevusest.