Sa oled siin

Ratas ABCD konverentsil: Euroopa peab võtma suurema vastutuse maailma julgeoleku eest

25. september 2018 - 21:00

Hotell Olümpia, Tallinn, 25. september 2018 – Esinedes iga-aastasel julgeoleku- ja kaitseteemalisel konverentsil Annual Baltic Conference on Defence (ABCD) kutsus peaminister Jüri Ratas Euroopat üles tõsisemalt võtma oma julgeolekualaseid kohustusi nii lähinaabruses ja transatlantilistes suhetes kui maailmas laiemalt.

„Tervitan tihedamat kaitsealast koostööd Euroopa riikide vahel ja loodan, et see toob kaasa kaitsekulude kasvu kaudu reaalselt kasutatavate võimete suurenemise,“ lausus Ratas lisades, et olukorras, kus NATO jääb Euroopa julgeoleku nurgakiviks peab eesmärgiks olema Euroopa Liidu ja NATO vastastikku kasulik koostöö.
 

Peaminister tervitas edusamme, mida NATO liikmesriigid on kaitsekulude languse peatamisel ja nende kasvatamisel teinud. „Aastaks 2024 peaks enam kui pooled NATO riigid jõudma kaitsekuludega 2 protsendi tasemeni.  Eesti järgmise aasta riigieelarve eelnõu kohaselt kasvavad kaitsekulud aastal 2019 kokku 585 miljoni euroni, mis on prognoositult üle 2,1% SKT-st,“ sõnas Ratas.
 

Viidates Venemaa-Gruusia sõja 10. aastapäevale, ütles Ratas, et läänemaailm oleks omal ajal pidanud juhtunule tõsisemalt reageerima. „Me ei tohi unustada ega leppida sellega, mis toimub Gruusias ja Ukrainas,“ toonitas peaminister.

 

„NATO kontekstis näitasid Ukraina 2014. aasta konfliktile järgnenud Walesi, Varssavi ja Brüsseli tippkohtumiste otsused liitlaste kindlat tegutsemist. Oleme märkimisväärselt tugevdanud NATO heidutus- ja kaitsehoiakut ning ma loodan, et see protsess jätkub,” rääkis Ratas.

 

Peaminister rõhutas Ameerika Ühendriikide kohaloleku tähtsust Euroopas ja tunnustas igapäevaselt Eestis tegutsevaid liitlasüksusi nende panuse eest julgeoleku tagamisse. Eesti osaleb julgeoleku tagamiseks ja konfliktide ennetamiseks kaitseväelastega ÜRO rahuvalves Liibanonis ja missioonil Malis, aga ka NATO sõjalisel operatsioonil Afganistanis ning Prantsusmaa operatsioonis Barkhane Malis.

 

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse ja Kaitseministeeriumi korraldatav iga-aastane rahvusvaheline ABCD konverents on tänavu pühendatud NATO 70. aastapäevale ning arutelud keskenduvad alliansi edasistele arengutele.

Fotod: Andres Teiss/ABCD konverents https://www.dropbox.com/sh/zsohgsym6d5m7u3/AAAWr7zJRpvO7qWQLrGdA2mla?dl=0

 


 

 

Veel uudiseid samal teemal

18.12.2018|Vabariigi Valitsus

Peaminister tunnustas operatsioonidel osalenud kaitseväelasi

Stenbocki maja, 18. detsember 2018 – Peaminister Jüri Ratas tervitas Stenbocki majja kogunenud kaitseväelasi, kes teenisid rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel 2017-2018 aastal.


12.12.2018|Vabariigi Valitsus

Piltuudis: Ratas tänas briti fregati pardal Ühendkuningriiki pikaajalise toetuse eest

Tallinn, fregatt HMS St Albans, 12. detsember 2018 – Täna õhtul osales peaminister Jüri Ratas Eesti ja Suurbritannia saja-aastase sõpruse tähistamisele pühendatud vastuvõtul, mis toimus Tallinna Vanasadamas. Oma sõnavõtus Briti Kuningliku Mereväe fregati HMS St Albans pardal tänas Ratas Ühendkuningriiki selle eest, et nii Vabadussõja ajal kui ka tänapäeval aitavad britid hoida ja kindlustada Eesti julgeolekut.