Sa oled siin

Peaminister: Tippkohtumine peab kinnistama NATO heidutuse püsivalt

23. mai 2016 - 14:30

Stenbocki maja, 23. mai – Peaminister Taavi Rõivas ütles täna Riigikogus, et 46 päeva pärast Varssavis NATO tippkohtumisel tehtavad otsused ei tohi jääda ühekordseteks hädaabimeetmeteks, vaid peavad kinnistuma alliansi püsiva poliitikana.

 

„Põhjus on lihtne. Strateegiline julgeolekukeskkond on Euroopas olemuslikult muutunud. Viimase kahe aasta jooksul ei ole Venemaa oma käitumismustrit muutnud – ta jätkab provokatsioonide kursil, tekitab ise probleeme ning siis justkui näib nende probleemide lahendajana,“ lausus Rõivas täna Riigikogus toimunud julgeolekuarutelul “Eesti ootused NATO tippkohtumiseks”.

 

Peaminister esitas arutelul valitsuse kaks eesmärki 8.-9. juulil toimuvaks NATO tippkohtumiseks, mis tõenäoliselt saab olema kõige edukam Eesti jaoks pärast Prahat 2002. aastal, mil Balti riigid said alliansi liitumiskutse.

 

Esiteks, põlistada 2014. aasta septembris Walesi tippkohtumisel heaks kiidetud hoiak, et NATO kohaolek on uus normaalsus ning NATO valmiduse tegevuskava raames juba tehtud ja Eesti jaoks olulised sammud – õhuturve Ämarist, NATO staabi loomine Tallinna ja NATO kiirereageerimisvägede võimekuse parandamine.

 

„Teiseks soovin, et liitlasvägede kohalolu Eestis suureneb. Eesti jaoks tähendab see võitlusvõimelist, pikaajaliselt etteplaneeritavat ja püsivat pataljoni suurust lahinggruppi ehk kuni tuhande inimese pidevat kohalolekut Eestis,“ ütles Rõivas.

 

Peaminister rõhutas, et liitlasvägede kohalolekuga seotud kulud, sealhulgas taristu väljaehitamine ja väljaõppealade laiendamine, on valitsuse otsusega saanud rahalise katte vähemalt järgnevaks neljaks aastaks. „Eesti teab, et julgeolekul ei ole hinda. Eesti on üks viiest liitlasest, kes panustab riigikaitsesse rohkem kui kaks protsenti,“ lisas Rõivas. „Ma soovin, et Varssavis kinnitaksid kõik kolleegid, et kaitsekulusid tõstetakse.“

 

Peaministri selgitusel ei pea heidutusest rääkima kogu aeg, vaid me peame seda näitama iga päev. „Me ei tohi näida nõrkadena ükskõik millisele vastasele – olgu selleks rohelised mehed idast või ISIS lõunast. Iga vaenlane pead teadma, et tema sammudele on vastus ja see on meelekindlam, kui ta oodata oskab,“ lisas Rõivas.

 

Peaministri sõnul on oluline, et viimased kaks ja pool aastat on allianss tegelenud süvitsi just kollektiivkaitse tugevdamise küsimustega, mille olulisusele on Eesti aastaid viidanud. „Tänan kõiki Eesti ametnikke ja diplomaate – Tallinnas, Brüsselis, Washingtonis ja muudes Euroopa pealinnades – et te olete selle nimel palju vaeva näinud,“ ütles Rõivas.

 

Fotod: https://www.dropbox.com/sh/rw70ic50b4s28k8/AADrg0SGUuTl-jBkHnMTZbM8a?dl=0