Sa oled siin

Peaminister Riigikogus: Eesti julgeolek on kindel

20. mai 2020 - 16:14

Tallinn, Stenbocki maja, 20. mai 2020 – Peaminister Jüri Ratas andis täna Riigikogule ülevaate Eesti julgeolekupoliitika eesmärkide täitmise kohta ja kinnitas, et Eesti julgeolek on endiselt kindel, kuigi koroonaviiruse levik mõjutab kindlasti ka rahvusvahelisi suhteid.

„2017. aastal hindasime, et üleilmne julgeolekukeskkond on ärev ning seda hinnangut pole praegu põhjust muuta,“ ütles peaminister. „Meil tuleb oma liitlaste ja sõpradega jätkuvalt seista Euroopa ja terve maailma julgeoleku, stabiilsuse ning rahvusvahelise õiguse kehtimise eest,“ lisas ta.

Peaministri sõnul tugineb julgeolek ennekõike kõikide Eesti inimeste soovile ise oma riiki kaitsta ja selle nimel paljudes valdkondades pingutada. Laiemalt sõltub see ka NATO ja Euroopa Liidu ühtsusest ning tugevast suhtest Ameerika Ühendriikidega, kes on Eesti olulisim liitlane julgeolekupoliitikas. Eesti on aastatepikkuse sihipärase tööga välja arendanud reaalsetel võimetel põhineva riigikaitse ja taganud ka oma inimeste turvatunde. See on laiapõhjaline pingutus, milles on oma roll nii riigiasutustel, kohalikel omavalitsustel, ettevõtetel kui lõpuks kõigil kodanikel. 

Peaminister Ratase sõnul tuletas pandeemia teravalt meelde, kui oluline on kriitilisel hetkel solidaarsus ja kuivõrd palju sõltume omavahelisest toetusest, abist ja läbikäimisest. „Loodetavasti aitab see meenutus hoida ja kindlustada meile olulisi väärtuseid ning toetada rahvusvahelisi organisatsioone, millele tugineb rahu ning jõukuse kasv Euroopas viimase 75 aasta jooksul,“ rõhutas peaminister.

Ratase sõnul on praeguses julgeolekukeskkonnas väga oluline ka see, et meie inimesed, organisatsioonid ning asutused jätkaksid valmisoleku kasvatamist kõikideks kriisideks.

„Meil peab välja kujunema valmisolekukultuur, kus inimesed on võimelised kriisi algushetkel saama vähemalt teatud aja hakkama iseseisvalt,“ sõnas peaminister. „Eelmiste kriiside kogemus saab siin olla suunanäitaja, aga mitte piiraja, sest pole teada, millises vormis kriis meid järgmisena tabab,“ lisas ta.

Riigikogu kiitis Eesti julgeolekupoliitika alused heaks 31. mail 2017 heaks Eesti julgeolekupoliitika alused. Peaminister andis Riigikogule täna ülevaate julgeolekupoliitika eesmärkide saavutamisest.

Peaministri kõne täistekst: https://www.valitsus.ee/sites/default/files/news-related-files/pm_ettekanne_jpa_200520.pdf (PDF)

Tõlge: https://www.valitsus.ee/sites/default/files/news-related-files/2020-05-22_tolge_jpaettekanne_20.05.pdf (PDF)

Fotod (Erik Peinar / Riigikogu): https://www.flickr.com/photos/stenbockimaja/albums/72157714378761207