Sa oled siin

Peaminister: riigid peavad tehisintellekti ja andmemajanduse võimalusi paremini ära kasutama

16. oktoober 2018 - 19:46

Tallinn, 16. oktoober 2018 – Peamister Jüri Ratas ning ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist arutasid täna Tallinn Digital Summit 2018 delegatsioonide juhtidega tehisintellekti, andmete ja kaubanduse teemal.


Peaminister Jüri Ratase sõnul tuleb riikidel tehisintellekti ja andmemajanduse võimalusi paremini ära kasutada ning teha seda ka rahvusvahelisel tasandil. „Tehisintellekti tähendus piiriülesele kaubandusele ja eriti just teenuste ekspordile kasvab üha enam, sest see võimaldab meil juba nüüd vaadata paljusid praeguseid protsesse hoopis täpsema pilguga,” lausus Ratas. “Selge on ka see, et tehisintellekti arendamine ei ole võimalik ilma ligipääsuta suurtele andmehulkadele. Samal ajal peame andmete töötlemisel tagama nende turvalisuse ning ka eraelu puutumatuse.“


Euroopa peab peaminister Ratase sõnul andmemajanduse potentsiaali samuti paremini kasutama. „Andmevoogude vaba liikumine peaks olema eurooplastele viies põhivabadus. Peame leidma ühiselt üles takistused, mis seisavad tehisintellekti kasutamise ning andmevoogude liikumise teel ning need lahendama,“ sõnas peaminister. Andmete kasutamine paremate teenuste väljatöötamiseks on nii Euroopas kui ka maailmas kujunemas järjest olulisemaks teemaks. Näiteks on Euroopa Liidus ettevalmistamisel eeldatavalt üheksa miljardi eurose eelarvega digitaalse Euroopa programm aastateks 2021-2027.


Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Rene Tammisti sõnul on nii Eestis kui Euroopas andmete paremaks ärakasutamiseks piisavalt võimekust ja eesmärk peaks olema nii kogutud andmete taaskasutamine ning jagamine kui avaandmete laialdasem kasutusse andmine, sealhulgas läbi infosüsteemide liidestamise. „Tehisintellektist on seda rohkem kasu, mida rohkem andmeid sellel analüüsideks ja prognoosideks kasutada võimaldame. Tehisintellektiga seotud tehnoloogiliste lahenduste arengu- ja kasutuspotentsiaal ühiskonna hüvanguks on väga suur, kasvõi liiklusõnnetuste või terviseriskide ennetamine on heaks praktiliseks väljundiks, mida tehisintellekt võiks pakkuda,“ selgitas Tammist.


Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip andis kohtumisel ülevaate viimastest digitaalset siseturgu, andmeid, andmete vaba liikumist ning ka kaubandust puudutavatest arengutest Euroopas. Andmekaubanduse teemalisel arutelul tegi delegatsioonijuhtidele ettekande mõttekoja European Centre for International Political Economy teadur Hosuk Lee-Makiyama.


Fotod: https://www.flickr.com/photos/tallinndigitalsummit/albums