Sa oled siin

Peaminister Ratas: Saksamaast saab ELi eesistuja kogu Euroopale väga olulisel ajal

30. juuni 2020 - 18:18

Stenbocki maja, 30. juuni 2020 – Peaminister Jüri Ratas soovis telefonivestluses Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga Saksamaale edu Euroopa Liidu eesistumisel ning avaldas veendumust, et kogu Euroopale väga olulisel ajal toimuv eesistumine tugevdab Euroopa ühtsust ja aitab selle majandust taaskäivitada ning reformida.


„ELi eesistujana on Saksamaal väga tähtis roll meie koostöö hoidmisel, et Euroopa inimesed ja ettevõtted saaksid koroonaviirusest põhjustatud kriisist kiiresti ja edukalt väljuda. Olen veendunud, et Saksamaa eesistumisel jõuame võimalikult kiiresti kokkuleppeni järgmises ELi seitsmeaastases eelarves ja majanduse taaskäivitamise kavas, mis on olulised meie inimeste heaoluks,“ sõnas Ratas. Merkel andis ülevaate Saksamaa ELi eesistumise prioriteetidest.


Ratas andis Merkelile ülevaate Eesti prioriteetidest Euroopa majanduse taaskäivitamise kava ja ELi järgmise pikaajalise eelarve kohta. Peaminister rõhutas Euroopa Liidu eelarvest rääkides piiriüleste ühenduste, sealhulgas Rail Balticu rajamist, vajadust ühtlustada põllumeeste otsetoetused ning suurendada ühtekuuluvuspoliitika rahastamist. Euroopa taaskäivitamise kava peab tugevdama Euroopa vastupanuvõimet võimalikule viiruse taaspuhkemisele, kiirendama majandusreforme ning aitama ellu viia digi- ja rohepööret.


Digiteemad on samuti Saksamaa eesistumise fookuses. Ratas märkis Eesti eesistumise ajal 2017. aastal toimunud Tallinna digitaalvaldkonna tippkohtumisel alguse saanud head koostööd ning pidas oluliseks uute ambitsioonikate sihtide seadmist kaasaegse majanduse ja digitaalse siseturu arenguks. „Märtsis toimuma pidanud arutelu ja otsused andmemajanduse kohta tuleks langetada Saksamaa eesistumise ajal, ka kriis näitas selle tehnoloogia ühiskondlikku olulisust ja ka kasutamata potentsiaali. Olen veendunud, et Euroopa digiidentiteet ja digiallkirjad aitaksid ettevõtjate ning inimeste piiriülest asjaajamist lihtsamaks muuta,“ lausus peaminister.


Ratas ja Merkel arutasid ka ELi ja Ühendkuningriigi tulevikusuhteid. „Ühendkuningriik on ja jääb meile lähedaseks sõbraks, oluliseks liitlaseks ning partneriks julgeolekust majandusküsimusteni,“ rõhutas peaminister.


Kliimateemadest kõneldes väljendas Ratas Eesti toetust Euroopa Liidu ülesele kliimaneutraalsuse eesmärgi saavutamisele aastaks 2050 ning märkis, et Euroopa Roheline kokkulepe aitab selle eesmärgini jõuda.


Euroopa Liidu eesistumisel on Saksamaa olulisteks eesmärkideks näiteks Euroopa majanduse taaskäivitamise kava ja ELi tulevase pikaajaline eelarve aastateks 2021-2027, ühenduse tulevikusuhe Ühendkuningriigiga, digiteemad ja konkurentsivõime, kliimaeesmärgid ning Euroopa roll maailmas.


Saksamaa võtab homme, 1. juulil järgmiseks pooleks aastaks ELi Nõukogu eesistumise üle Horvaatialt. Viimati oli Saksamaa ELi Nõukogu eesistuja 2007. aasta esimesel poolel.Fotod: https://www.flickr.com/photos/stenbockimaja/albums/72157714917368602