Sa oled siin

Peaminister Ratas Poolas: koostöö Euroopas seob meid ühiseks julgeoleku- ja majandusruumiks

19. september 2017 - 11:54

Poola, Varssavi, 19. september 2017 – Peaminister Jüri Ratas märkis tänasel kohtumisel Poola kolleegi Beata Szydłoga, et Euroopa Liidu tugevus peitub ühistes väärtustes, vabadustes ja põhimõtetes nagu õigusriik.


„Me naudime Euroopa koostöö vilju tänu solidaarsusele. Me peame üksteist ära kuulama, leidma lahendused probleemidele ja vajadusel ulatama ka abikäe,“ rääkis peaminister Ratas lisades, et Eesti kui Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja eesmärgiks on 28 riigi tasakaalustatud otsusteni viimine.


Tänasel kiirvisiidil jõudsid peaministrid arutada nii päevakajalisi Euroopa sõlmteemasid nagu ränne, küberjulgeolek, kaitsekoostöö ja lähetatud töötajate õigused kui ka piirkondlikke transpordi- ja energiaühendusi, julgeolekut ning Eesti-Poola suhteid.


„Rääkisime Poola peaministriga pikemalt lähetatud töötajate küsimusest, kus olime ühel meelel eesmärgis leida tasakaalustatud lähenemine, pidades silmas nii töötajate õigusi kui ka siseturu vabadusi. Eesistujana loodan, et leiame põhimõttelise lahenduse juba oktoobris,“ sõnas Ratas.


„Eesti ja Poola suhted on tihedad, meid seovad tugevad majandussidemed. Hindan kõrgelt Poola panust meie piirkondlikku julgeolekusse, pidevat osalust NATO Balti õhuturbe missioonil ja kaitsekulusid üle kahe protsendi sisemajanduse kogutoodangust,“ tunnustas Ratas Poola strateegilist partnerlust Eestiga.


Piirkondlikes transpordi taristuprojektides on Ratase sõnul arenguid. Ratas väljendas heameelt, et Poola mõtleb aina enam Rail Balticu projektis kaasa. „Praegu on oluline tagada projekti püsimine ajakavas ja Euroopa Liidu tulevasest eelarvest piisav rahastus,“ lisas ta. Via Baltica projektis rekonstrueeritakse Ratase sõnul mitmeid teelõike, et suurendada läbilaskevõimet ja ohutust ning vähendada liiklemiseks kuluvat aega. Jätkuvalt on oluline Eesti, Läti, Leedu ja Poola koostöö energiataristu arendamisel, sealhulgas desünkroniseerimise küsimuses.


Peaministrid arutasid ka digiühiskonna arengut, mis küll täpsemalt on luubi all juba järgmisel nädalal, 29. septembril Tallinnas, kui Euroopa Liidu liidrid saabuvad Eestisse digitippkohtumisele. „Mul on hea meel, et Poolal ja Eestil on sarnased nägemused digitaalsest Euroopast,“ ütles peaminister Ratas. „Ootan järgmise nädala kohtumist põnevusega. Häälestame kolleegidega end Euroopa digiühiskonna tulevikule. Mitte homsele või ülehomsele, vaid aastale 2025. Usun, et arutelude tulemusel on meil võimalik Euroopa digiühiskonna loomisele tugev tõuge anda.“


Fotod kohtumiselt: https://www.dropbox.com/sh/uoguhv3b3p5jxix/AABW-zorylGw0jBdYi-Y2TI5a?dl=0 (Triin Oppi / valitsuse kommunikatsioonibüroo)