Sa oled siin

Peaminister Ratas: NATO jätkab ühiselt heidutus- ja kaitsevõime tugevdamist, et olla valmis vastama kõikidele ohtudele

11. juuli 2018 - 18:26

Brüssel, 11. juuli 2018 – Täna algas NATO riigipeade ja valitsusjuhtide tippkohtumine, mille esimene arutelu keskendus transatlantilisele ühtsusele, NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamisele ning õiglasele koormajagamisele.


„Tänane arutelu NATO tippkohtumisel näitas selgelt, et liitlastel on ühine arusaam NATO olulisusest ja rollist transatlantilise julgeoleku tagamisel,“ ütles peaminister Jüri Ratas pärast esimese töösessiooni lõppu. „Tänaste otsuste tulemusel jätkab allianss oma heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamist, et olla valmis vastama kõikidele ohtudele. Lisaks suureneb kõrges valmiduses olevate liitlasvägede hulk ja paraneb võimekus liigutada vajadusel lisavägesid Euroopas ning üle Atlandi ookeani.“


Samuti leidis kinnitust liitlaste pühendumus kaitsekulude kasvatamisele. „Enamus NATO liikmesriike on liikumas kokkulepitud 2% eesmärgi poole ning niisamuti investeerimas vähemalt 20% kaitse-eelarvest suurhangetesse ning teadus- ja arendustegevusse,“ lisas peaminister Ratas.


„NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamise jätkamine ka küberuumis on oluline, sest tänased ohud julgeolekule tulenevad ka sealt,“ ütles peaminister Ratas. „Sellele aitab kaasa riigipeade ja valitsusjuhtide poolt heakskiidetud mehhanism, mis võimaldab alliansil kasutada NATO operatsioonide läbiviimisel liitlaste kübervõimeid.“


Õhtusöögil arutavad riigipead ja valitsusjuhid koos Euroopa Liidu Nõukogu presidendi Donald Tuski, Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri, Soome presidendi Sauli Niinistö ja Rootsi peaministri Stefan Löfveniga väljakutseid Euroopa julgeolekule ning NATO ja EL-i koostööd lähtuvalt eile allkirjastatud uuendatud NATO-EL ühisdeklaratsioonist.


NATO välisministrid ning nende Jordaania, Tuneesia ja Iraagi kolleegid keskenduvad töisel õhtusöögil lõuna suunast tulevatele ohtudele, partnerite stabiilsuse suurendamisele ja partnerite kaitsevõimekuse arendamisele.


NATO kaitseministrite ametlikul õhtusöögil arutavad liikmesriigid NATO heidutus- ja kaitsehoiaku arengut.


Peaminister Jüri Ratas osaleb 11.–12. juulil Brüsselis toimuval NATO tippkohtumisel koos välisminister Sven Mikseri, kaitseminister Jüri Luige ja kaitseväe juhataja kindral Riho Terrasega.


Fotod NATO tippkohtumiselt: https://www.dropbox.com/sh/70ugorlqpx9xdl6/AAABvWegWnoAbYX3pXB09jEwa?dl=0 (täieneb jooksvalt)
Ametlikud fotod: https://www.flickr.com/photos/nato/sets/72157697397148194/ 


Lisainfo: Urmas Seaver, 5039907, press[at]riik[dot]ee

Veel uudiseid samal teemal

10.02.2019|Vabariigi Valitsus

Peaminister Ratas: loodame peatset otselennuliini avamist Dubaiga

Dubai, Araabia Ühendemiraadid, 10. veebruar 2019 - Peaminister Jüri Ratas kohtus täna Dubai emiraadi valitseja šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoumiga. Valitsusjuhid leppisid kokku, et Eesti ja Araabia Ühendemiraadid tihendavad majanduskoostööd.

09.02.2019|Vabariigi Valitsus

Peaminister Jüri Ratas osaleb Dubais kõrgetasemelisel konverentsil ja avab EASi esinduse


Stenbocki maja, 9. veebruar 2019 - Peaminister Jüri Ratas sõidab täna Araabia Ühendemiraatidesse Dubaisse, kus ta peab homme, 10. veebruaril  kõne kõrgetasemelisel konverentsil World Government Summit ja avab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) esinduse Dubais. Eesti on tänavu World Government Summiti ametlik külalisriik.