Sa oled siin

Peaminister Ratas Laulasmaal: tunnustatud helilooja looming saab väärilise keskuse

19. juuni 2017 - 12:22
Peaminister Ratas Laulasmaal Arvo Pärdi keskuse nurgakivi asetamisel
Peaminister Ratas Laulasmaal Arvo Pärdi keskuse nurgakivi asetamisel

Laulasmaa, 19. juuni — Peaminister Jüri Ratas ütles täna Laulasmaal Arvo Pärdi Keskusele nurgakivi asetamisel, et tegu on olulise hetkega Eesti muusika, kultuuri ja rahva jaoks, sest helilooja on teinud Eestit maailmas suuremaks.


„Meil igaühel on täna siin meeles mõni sõna, millega tahame mõttes maestro Pärti õnnistada. Ka igaühel neist sõnadest on nurgakivi potentsiaal, kui kasutada temalt endalt laenatud kujundit. Need on nurgakiviks sellele keskusele, aga nurgakiviks ka kõigile meile, püüdmaks olla rohkem Arvo moodi. Vaevalt, et loojana, aga ehk inimestena,“ sõnas peaminister Ratas kohalviibijatele. „Omalt poolt jätan siia maja vundamendi sisse kauni karbi vaikust ja rahu, sest just need on niivõrd olulised muusika loomiseks ja kuulamiseks, heliloomingu tähenduse ning elu üle mõtisklemiseks.“


Ratase sõnul saab keskuse hoone seest ja väljast peegeldama nii lugupeetud helilooja loomingut kui mõttemaailma, mis mõlemad on aukartust äratavalt rikkad. „Ma arvan, et selle keskuse olemasolu ja tegevus on meie loova mõtte arengu ja talletamise seisukohast ülioluline. Keskusest saab terviklik isikuarhiiv ning uurimis- ja õppekeskkond, mis pakub võimalusi viia läbi haridusprogramme ja meistriklasse, anda kõrgel tasemel kontserte ning juhatada muusikat kuulama.“


Hoone välisilmest rääkides pidas Ratas oluliseks rõhutada keskuse kõrgtasemelist arhitektuuri, mille autoriks on Hispaania arhitektuuribüroo Nieto Sobejano Arquitectos võistlustööga "Tabula". „Arvo Pärt on kunstnik, kes on meie jaoks sügavmõttelise ja loova inimese sümbol. Neid väärtusi peegeldab ka rajatava keskuse arhitektuurilahendus,“ lausus peaminister.


Keskuse uus maja saab olema inspireeritud Arvo Pärdi muusikast, kasutab looduslikke materjale ning püüab leida tasakaalu ümbritseva looduskeskkonnaga. Põhilisteks märksõnadeks on loomine ja loomingulisus. See on ette nähtud valmima Eesti Vabariigi juubeliaasta raames ning plaanis on avada hoone Arvo Pärdi 83. sünnipäevaks, 11. septembril 2018.

 

Fotod: https://www.dropbox.com/sh/4s7s2d5er997izx/AADb9XCH4HKC_IeMj5IVnTLAa?dl=0