Sa oled siin

Peaminister Ratas: Läänemere piirkond võiks muutuda digitaalse valitsemise eeskujuks

4. juuni 2018 - 15:20

Stenbocki maja, Tallinn, 4. juuni 2018 – Läänemere riikidel tuleb konkurentsivõime tõstmiseks ja kodanike igapäevaelu paremaks muutmiseks kasutada võimalikult hästi ära digitaliseerimise võimalusi, rõhutas peaminister Jüri Ratas Euroopa Liidu Läänemere strateegia aastafoorumi avasõnavõtus.


Peaminister Jüri Ratase sõnul võiks Läänemere piirkond muutuda digitaalse valitsemise eeskujuks. „Meie inimesi võiks lisaks Läänemerele ühendada ka valitsusasutuste vahel operatiivselt liikuvad andmevood, mis võimaldaksid kasutada kodumaiseid teenuseid ühtlasi ka piiriüleselt – näiteks kodumaal väljastatud digiretsepti eest osta ravimeid naaberriigi apteegis,“ lausus peaminister.


Ratas kutsus Läänemere riike piiriülesel andmevahetusel rohkem koostööd tegema, et luua ühiselt uus tase e-valitsemises. „Eesti ja Soome teevad juba edukalt piiriülest koostööd andmevahetuses. Võimalused on siin lõputud, alates maksuinfost kuni meditsiiniliste andmete vahetamiseni,“ lisas ta.


Euroopa Liidu järgmisest eelarvekavast aastateks 2021-2027 kõneldes tõi Ratas Läänemere regioonile oluliste prioriteetidena esile transporti ning energeetikat. „Loodan, et Rail Baltic, mis ühendaks Eestit, Lätit ja Leedut ülejäänud Euroopaga, valmib aastaks 2026. Samuti soovin, et meie energiasüsteemid oleksid võimalikult kiiresti sünkroniseeritud Euroopaga. Need on olulised projektid mitte ainult ühenduvuse või majanduse, aga ka regionaalse julgeoleku seisukohast ja vajalikud kogu Euroopale,“ sõnas Ratas.


Euroopa Liidu uue eelarveperioodi vahendite vähenemist oli ette näha, sest Eesti on saanud jõukamaks. Samas ei ole peaministri sõnul Eesti praeguste ühtekuuluvuspoliitika ja põllumajanduspoliitika eelarveettepanekutega veel rahul. „Uus eelarvekava peaks rohkem arvestama piirkondade arengutaset. Samuti peaks piirkondadel olema rohkem paindlikkust, et otsustada, millistes valdkondades lahendaksid Euroopa Liidu rahalised vahendid kõige paremini arenguküsimuste peamisi kitsaskohti. Ka on oluline, et merepiiri ülesed programmid jätkuksid,“ sõnas Ratas.


Peaminister tõi sõnavõtus esile ka vajadust suurendada jõupingutusi hapra ökosüsteemiga Läänemere saastatuse vähendamiseks. „Nagu on näha ka hiljutisest hinnangust mere seisundile, ei ole olukord hea. Meil tuleb koos kõigi rannikuäärsete riikidega rohkem pingutada, et vähendada põllumajanduse, tööstuse, meretranspordi, kalanduse ning vesiviljeluse keskkonnamõjusid Läänemerele,“ lausus Ratas.


4.-5. juunini toimub Tallinnas Euroopa Liidu Läänemere strateegia 9. aastafoorum. Selle peamine teema on Läänemere piirkond pärast 2020. aastat. Lisaks arutab foorum strateegia panust Läänemere ökosüsteemi seisuni parandamisse ning võimalusi, kuidas viia piirkonda edasi globaalse digikeskusena.


Euroopa Liidu Läänemere strateegias osalevad Eesti, Leedu, Läti, Poola, Rootsi, Saksamaa, Soome ja Taani.


Fotod (Raigo Pajula - valitsuse kommunikatsioonibüroo): https://www.dropbox.com/sh/cc16w8v5dwqo189/AAC4UAFxt0pqUirHtrP3E3iqa?dl=0 

Veel uudiseid samal teemal

22.01.2019|Vabariigi Valitsus

Peaminister Ratas osaleb Maailma Majandusfoorumil Davosis

Tallinn, Stenbocki maja, 22. jaanuar 2019 – Peaminister Jüri Ratas suundub täna õhtul Šveitsi, kus ta osaleb homsest kuni reedeni Davosis toimuval Maailma Majandusfoorumil.
 

Maailma Majandusfoorum keskendub üleilmastumist puudutavatele küsimustele, mis on tekkinud neljanda tööstusrevolutsiooniga. Foorum toob Davosi kokku riigipead, akadeemikud, rahvusvaheliste suurettevõtete juhid ja kolmanda sektori eeskõnelejad. Olukorras, kus majanduskasv on aeglustumas, riikidevaheline konkurents tihe, tehnoloogia areng ülikiire ja ettearvamatu ning ökoloogilised mured nõuavad enam tähelepanu, arutavad maailma liidrid võimalusi, kuidas paremini edendada riikide ja regioonide vahelist koostööd.

08.01.2019|Vabariigi Valitsus

Valitsuskomisjon: EV100 välisprogramm on kultuuriekspordi edendamise edulugu

Stenbocki maja, 8. jaanuar 2019 - Täna kogunenud Eesti Vabariik 100 valitsuskomisjon tõdes, et lõppenud EV100 välisprogramm oli kõigi aegade võimsaim Eestit tutvustav ja keskselt rahastatud kultuuriekspordi edendamise projekt.