Sa oled siin

Peaminister Ratas: Euroopa Liidu järgmine eesmärk olgu andmete vaba liikumine

13. veebruar 2017 - 8:03

Stenbocki maja, 13. veebruar 2017 - Peaminister Jüri Ratas saatis täna Rooma deklaratsiooni 60. aastapäeva tähistamise eel kirja Euroopa Liidu Ülemkogu ja Komisjoni presidentidele ning Malta ja Itaalia peaministritele, kelle ülesandeks on koostada Rooma deklaratsiooni tekst. Peaminister rõhutas, et Euroopa Liit peab ka 27 riigina olema ühtne, otsusekindel ja solidaarne. 

“Euroopa neli põhivabadust saavad tõeliselt toimida vaid siis, kui kontinent on omavahel tugevalt ühendatud. See peab olema meie üks põhiline eesmärk,” ütles peaminister Ratas oma kirjas Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckerile, Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuskile, Itaalia peaminister Paolo Gentilonile ning Malta peaminister Joseph Muscatile saadetud kirjas. "Püüdlus sujuva füüsilise ja digitaalse ühendatuse poole on kogu Euroopa Liidu huvides, kuna majanduskasv sõltub kaupade, teenuste, inimeste, kapitali ja teadmiste vabast liikumisest.”

Seesmiselt integreeritud kontinent ilma energia- ja transpordisaarteta laseb peaministri hinnangul liikmesriikidel täielikult nautida toimiva ühisturu hüvesid ning suurendab inimeste turvalisust. Peaminister Ratase sõnul on järgmiste aastate üks suurimaid proovikive tehnoloogia kiire areng ning Euroopa Liit peab võtma juhtrolli suurte tehnoloogiliste muudatuste eestvedamisel.

“Mis oleks parem viis tähistada 60 aasta möödumist Rooma leppest, kui lisada Euroopa Liidu vabadustele üks tõeliselt infoühiskonnaga kaasas käiv vabadus - andmete vaba liikumine,” tegi peaminister Ratas kolleegidele ettepaneku.

Peaministri sõnul on oluline, et mitmete väljakutsetega silmitsi seistes peab ühendus järjepidevalt pühenduma ka julgeolekule. “Euroopa Liit võiks seada kaitsekulutuste eesmärgiks 2% SKP-st,” ütles peaminister Ratas. “Kuigi Roomas on fookuses EL tulevik 27 liikmesriigiga, ei saa me jätta tähelepanekuta ka sõda meie ühenduse piiridel, terrorismi ja rändekriisi,” ütles Ratas ja rõhutas, et Euroopa peab samuti rohkem tööd tegema oma lähimate naabritega. “Rahulik, stabiilne ja jõukas naabrus on Euroopa elulistes huvides.”

Peaminister Ratas ütles, et peab oluliseks Euroopa kodanikele lähemale toomist ning üheks viisiks seda teha on jätkata traditsiooni kohtuda ka ise Euroopa pealinnades Ülemkogu eesistuja Donald Tuski juhtimisel nagu seda on tehtud Ypres’s, Bratislavas, Maltal ja Roomas.