Sa oled siin

Peaminister Ratas: euroala reformid toetavad majanduskasvu

21. juuni 2019 - 19:33

Brüssel, Belgia, 21. juuni 2019 – Peaminister Jüri Ratas arutas täna laiendatud koosseisus toimunud euroala tippkohtumisel Euroopa Liidu 27 riigi riigipea ja valitsusjuhiga euroala eelarve tulevikku, Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) reformi ja pangandusliidu edasiarendamist.

Peaminister Jüri Ratas pidas oluliseks, et euroala riigid on reformides ühel meele ning saavad jätkata euroala edendamist, mis aitab kaasa Euroopa Liidu konkurentsivõimele ja toetab majanduskasvu.

Euroala eelarve üldpõhimõtetes on ELi riikide rahandusministrid jõudnud üksmeelele. Eelarve on mõeldud euroala riikide struktuursete reformide ja investeeringute toetamiseks. Teisel poolaastal jätkatakse eurorühmas ja Soome eesistumisel ELi tulevase pikaajalise eelarve raames arutelusid leppimaks kokku eelarvevahendi suuruses ja täpsemates rahastustingmustes.

Ratas kinnitas toetust ESMi reformile ning märkis, et Eesti peab oluliseks, et pankade kriisilahenduse mehhanism toimiks hästi ja ESMi kaitse kriisilahendusfondile aitab seda täiustada. „Pangad katavad kriisi korral selle lahendamise kulud võimalikult suures ulatuses ise. Nii saame kaitsta oma hoiustajaid, euroala majandust ja finantsstabiilsust,“ sõnas peaminister. ESMi reformi kõik osad peaksid olema valmis tänavu detsembriks. Eesti toetab Ratase sõnul ka pangandusliidu arendamist. Pangandusliidu edasiarendamise detailide üle jätkavad rahandusministrid arutelusid teisel poolaastal.

ELi riikide liidrid arutasid ka Euroopa majandusväljavaateid. Arutelul osalesid Euroopa Keskpanga president Mario Draghi ning eurorühma president Mário Centeno.

Lõpetuseks andsid Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker lühikese ülevaate Brexitist ja selle ettevalmistuste seisust. 27 liikmesriigi juhid kinnitasid üle, et Euroopa Liit  püsib ühtne ning lahkumislepet läbirääkimisteks uuesti ei avata.

Fotod:  https://flic.kr/s/aHsmEqEgDh

Euroala tippkohtumise järeldused: https://www.consilium.europa.eu/et/press/press-releases/2019/06/21/state...