Sa oled siin

Peaminister Ratas: Eesti tahab Araabia Liiga riikidega tihedamat digikoostööd

25. veebruar 2019 - 17:45

Sharm el Sheikh, Egiptus, 25. veebruar 2019 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas esimest korda toimuval Euroopa Liidu ja Araabia Riikide Liiga riigipeade ning valitsusjuhtide tippkohtumisel vajadust süvendada Euroopa-Araabia partnerlust.

Peaminister Jüri Ratas tõi sõnavõtus esile, et Euroopa Liidu ja Araabia Liiga riikide tihedamat koostööd on vaja piirkondade stabiilsuse ja inimeste heaolu suurendamiseks. „Regionaalne partnerlus on vastastikku kasulik ning aitab edendada majanduslikku, sotsiaalset ja tehnoloogilist arengut, sealhulgas ka IKT vallas,“ märkis peaminister.

Ratas rõhutas IT-alase koostöö kasvavat olulisust Euroopa ja Araabia maade partnerluses. Peaministri sõnul on Eesti kui ühe edukama digitaalse ühiskonna üles ehitanud riik huvitatud Araabia riikidega tihedamast koostööst e-valitsemise ala ja digivaldkonnas. „Oleme juba aidanud kaasa infoühiskonna ja e-teenuste arendamisele Araabia maades, näiteks Tuneesias, Omaanis ja Palestiinas. Möödunud nädalal külastas Eestit seni suurim Liibanoni delegatsioon, et õppida meie kogemustest e-valitsemise alal,“ tõi peaminister Ratas esile.

Peaministri sõnul on ka ELi ja Araabia Liiga digikoostöös palju potentsiaali. „Loodan, et kolme aasta pärast toimuval järgmisel tippkohtumisel saame juba näha tulemusi ning positiivset mõju ka ettevõtlusele,“ sõnas Ratas.

Riigipead ja valitsusjuhid võtsid tippkohtumisel vastu ühisavalduse, milles märgivad vajadust tugevdada Euroopa Liidu ja Araabia Riikide Liiga partnerlust. Riikide liidrid rõhutavad avalduses koostöö tähtsust üleilmsete probleemide lahendamisel, sealjuures üheskoos ÜRO ja Aafrika Liiduga. Nad avaldavad soovi ühiselt võidelda kliimamuutustega, inim- ja relvakaubandusega, terrorismi, radikaliseerumise, ekstremismi, ebaseadusliku rände ning teiste ebastabiilsust tekitavate tegevustega. Riikide juhid kinnitavad vajadust arendada ühistegevust majandus-, kaubandus-, energia-, teadus-, tehnoloogia-, turismi-, põllumajandus- ja kalandusvaldkonnas, mille kaudu edendada majanduskasvu ja vähendada tööpuudust. Ühisavalduses korratakse vajadust saavutada piirkonna konfliktidele poliitiline lahendus kooskõlas rahvusvahelise õigusega.

Peaminister Jüri Ratasel olid täna Sharm el Sheikhis tippkohtumise raames ka kahepoolsed kohtumised Egiptuse presidendi Abdel Fattah el-Sisi, Kuveidi emiiri šeik Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabahi, Djibouti presidendi Ismail Omar Guellehi, Omaani asepeaministri Sayyid Asaad bin Tariq bin Taimur Al Saidi, Jordaania välisministri Ayman Al Safadi ja Komooride välisministri Mohamed El Amine Souefiga.
 
Kohtumistel arutati riikidevaheliste suhete tihendamist, sealhulgas Eesti digiühiskonna arendamise ja e-valitsemise kogemuste jagamist. Samuti räägiti Eesti kandidatuurist ÜRO Julgeolekunõukogu mittealalise liikme kohale aastateks 2020-2021.


Fotod (Valitsuse kommunikatsioonibüroo): https://www.dropbox.com/sh/on0mzlsq449pfdz/AABUcXqBcgqEsZYabG254UZwa?dl=0 

ELi ja Araabia Riikide Liiga ühisavaldus: http://dsms.consilium.europa.eu/952/Actions/Newsletter.aspx?messageid=29...

Veel uudiseid samal teemal

15.07.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: uuendusmeelsus aitab Eestil säästvas arengus esirinnas olla

Stenbocki maja, 15. juuli 2020 – Peaminister Jüri Ratas andis ÜRO kõrgetasemelisel poliitilisel foorumil ülevaate säästva arengu tegevuskava elluviimisest Eestis. Ülevaate kohaselt on Eesti viimase nelja aastaga parandanud olukorda mitmes valdkonnas ning on ülemaailmse säästva arengu indeksi tabelis kokkuvõttes 10. kohal.

18.06.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: idapartnerlus toetab julgeoleku, stabiilsuse ja heaolu kasvu Euroopa naabruses

Stenbocki maja, 18. juuni 2020 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas Euroopa Liidu ja idapartnerluse riikide juhtide videokohtumisel idapartnerluse tähtsust, mis toetab Euroopa naabruse julgeoleku, stabiilsuse ning heaolu kasvu.