Sa oled siin

Peaminister Ratas arutab Euroopa Ülemkogul Brexitit ja ELi siseturu arendamist

21. märts 2019 - 9:20


Stenbocki maja, Tallinn, 21. märts 2019 - Peaminister Jüri Ratas osaleb täna ja homme Brüsselis toimuval Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide ehk Euroopa Ülemkogu kohtumisel, mis keskendub siseturu arendamisele, liidu üleilmsele konkurentsivõimele ja keskkonnaküsimustele ning ELi ja Hiina tippkohtumise ettevalmistamisele. Samuti on 27 liikmesriigi kohtumise formaadis kõne all Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumine.

Peaminister Jüri Ratas avaldas lootust, et Brexiti-arutelu ülemkogul toob selgust edasiste sammude kohta. „Eesti on alati väljendanud oma positiivset suhtumist artikkel 50 tähtaja pikendamisse. Siiski ootan tänaselt ülemkogult tõsist arutelu konkreetsete kuupäevade ja ka edasiste sammude kohta, mida Londonilt oodatakse. Määramatus ei saa kauem kesta. Meie ettevõtjad ja kodanikud vajavad selgust, mis saab edasi ning samuti on vaja tagada EL ja selle institutsioonide toimine,” sõnas peaminister Jüri Ratas. „Olen korduvalt öelnud, et Ühendkuningriigi otsus Euroopa Liidust lahkuda on kahetsusväärne, aga peame selles olukorras mõtlema ka tulevikule. Euroopa Liidu ees on palju olulisi tähelepanu vajavaid väljakutseid majandusarengust kuni julgeolekuni. Täna ja homme on meil näiteks arutlusel suhted Hiinaga, kliimaküsimused ning samuti siseturu arendamine, mis on oluline Euroopa jõukuse ja konkurentsivõime jaoks,“ lausus peaminister Ratas.

Ülemkogu esimene päev algab 27 liikmesriigi liidrite aruteluga Ühendkuningriigi EList lahkumise läbirääkimiste seisu üle. Riikide juhid  räägivad läbi viimaseid arengud ning Ühendkuningriigi palve Euroopa Liidust lahkumise tähtaega pikendada.

Õhtusel välissuhete arutelul valmistab ülemkogu ette 9. aprillil toimuvat ELi ja Hiina tippkohtumist. ELi riikide juhid vahetavad arvamusi suhete üle Hiinaga, hõlmates sealhulgas välispoliitika väljakutseid, kaubandust, tööstuspoliitikat ning konkurentsi- ja kliimaküsimusi.

Homme, 22. märtsil tähistavad riigipead ja valitsusjuhid koos Islandi, Liechtensteini ja Norra peaministriga Euroopa Majanduspiirkonna 25. aastapäeva. Euroopa Majanduspiirkonna leping, mis näeb ette nelja vabadust – kaupade, teenuste, isikute ja kapitali vaba liikumist – käsitlevate ELi õigusaktide kohaldamist kõigis majanduspiirkonna 31 riigis. Leping allkirjastati 1992. aastal Portugalis Portos ning see jõustus 1994. aastal.

Ülemkogu teise päeva töösessioon jätkub aruteluga siseturu arendamise, ELi üleilmse konkurentsivõime ja kliimaküsimuste üle. Eesti ja veel 16 liikmesriigi riigipead ja valitsusjuhid saatsid veebruari lõpus Euroopa Komisjoni presidendile ja ülemkogu eesistujale ühise kirja, milles esitasid ettepanekud ja sihid siseturu tuleviku kohta.

Ülemkogul on plaanis võtta vastu järeldused Krimmi ebaseadusliku annekteerimise 5. aastapäevaga seonduvalt ning väärinfo leviku tõkestamise teemal, sealhulgas Euroopa Parlamendi ja liikmesriikide sisevalimiste demokraatlikkuse kaitsmise vajaduse kontekstis. 

Peaminister jõuab Eestisse tagasi reede õhtul.

Lisainfot ajakava ja teemade kohta: https://www.consilium.europa.eu/et/meetings/european-council/2019/03/21-...

Veel uudiseid samal teemal

04.02.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: soovime ELi pikaajalist eelarvet, mis toetab Eesti inimeste heaolu jätkuvat kasvu

Brüssel, Belgia, 4. veebruar 2020 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheliga ELi järgmisest seitsmeaastasest eelarvest kõneldes, et see peab olema ambitsioonikas ning toetama liikmesriike nii seniste kui uute väljakutsetega tegelemisel.

04.02.2020|Vabariigi Valitsus

Peaminister Ratas kohtub Charles Micheli ja Ursula von der Leyeniga

Stenbocki maja, 4. veebruar 2020 - Peaminister Jüri Ratas sõidab täna visiidile Brüsselisse, kus ta arutab Euroopa Liidu institutsioonide juhtidega ühenduse tulevast pikaajalist eelarvet ning teisi ELi päevakajalisi teemasid.