Sa oled siin

Peaminister Mart Siimann kohtus Venemaa suursaadiku Aleksei Gluhhoviga, 05.11.1997

5. november 1997 - 0:00

Peaminister kohtus Venemaa suursaadikuga

5. november 1997
 
 

Peaminister Siimannile tegi täna tutvumisvisiidi Venemaa suursaadik Eestis Aleksei Gluhhov. Peaminister ja suursaadik vestlesid Venemaa julgeolekugarantiidest Balti riikidele, Venemaa ja Eesti majandussuhetest ning Eesti - Vene ühiskomisjoni moodustamisest.

Siimanni sõnul ootab Eesti ühiskomisjoni moodustamise osas Venemaa vastust komisjoni kaasesimehe määramise osas. Gluhhov kinnitas, et Vene pool hindab kõrgelt peaminister Siimanni valmisolekut osaleda isiklikult komisjoni töös. Suursaadiku sõnul loodab ta, et Vene pool pakub peagi välja omapoolse komisjoni kaasesimehe nime, mis vastaks ka Eesti poole tasemele.

Nii peaminister kui suursaadik nentisid, et Venemaa poolt Eestile kehtestatud topelttollid ei vasta ei Eesti ega Vene majanduslikele huvidele. Vesteldes Eesti, Vene ja Euroopa poliitilistest arengutest, märkis Gluhhov, et topelttollid kaotaksid nagunii igasuguse aluse alates sellest hetkest, kui Eestist saab Euroopa Liidu liige, kuna Venemaal saavad Euroopa Liiduga olema partnerluslepingud.

Rääkides Venemaa julgeolekugarantiidest Balti riikidele, ütles Gluhhov, et tegemist on sõbralike ettepanekutega koostööks väga paljudes valdkondades - alates keskkonnakaitsest ja majandusest ning lõpetades riigikaitsega. Gluhhovi sõnul võiks Eesti need ettepanekud siiski vastu võtta. Suursaadiku sõnul on halb, kui kahe riigi normaalsed kontaktid kannatavad liialt minevikuga seotud komplekside all.

Siimann tõstis Eesti - Vene suhetes esile hästi arenevaid kontakte kahe riigi ministeeriumide vahel ning avaldas lootust, et Eesti - Vene piirileping allkirjastatakse peagi.

Gluhhovi sõnul on tema kui suursaadiku missiooniks Eestis suhete normaliseerimine, kahe riigi vahelise kõrgetasemelise koostöö ning heanaaberlike suhete edendamine.