Sa oled siin

Peaminister Mart Laar kohtus Läti presidendi Vaira Vike-Freibergaga, 10:50, 30.08.1999

30. august 1999 - 0:00

Pressiteade

Toompeal, 30. augustil 1999


Peaminister Mart Laar kohtus Läti presidendi Vaira Vike-Freibergaga


Kohtudes esimest töövisiiti tegeva Läti presidendiga kinnitas peaminister Mart Laar Eesti tugevat toetust Läti kaasamisele Euroopa Liidu laienemisläbirääkimistele veel sel aastal.

Läti president tundis huvi, kuidas on kulgenud Eesti ja Euroopa Liidu vahelised liitumisläbirääkimised. Laar kinnitas, et Eesti teeb oma ettevalmistusi täiel jõul ning plaanipäraselt. "Ettevalmistused liitumiseks on käimas sellise hooga, mis lubavad meil seatud tähtajaks, see on 1. jaanuariks 2003, olla lõplikult valmis liiduga ühinemiseks," ütles peaminister.

Kõneldi ka kahe maa NATO-ga liitumise ettevalmistamisest. Mõlema riigi valitsusel on poliitiline tahe kaitsekulutuste tõstmiseks 2 protsendile SKT-st, mis on allianssi poolt seatud liitumise kindlaks eeltingimuseks. Nii Läti kui Eesti valitsusel on plaanis kaitsekulutuste järkjärguline suurendamine, investeerides eelkõige isikkoosseisu, nende koolitusse, väljaõppesse ja elamistingimustesse.

Vaira Vike-Freiberga ja Laar tundsid heameelt kahe maa eduka kaitsealase koostöö üle, millest positiivsete näitedetana toodi Balti bataljon ja Balti kaitsekolledz Tartus.

Kohtumisel kõneldi ka mõlema riigi suhetest Venemaaga. Nii president kui peaminister avaldasid arvamust, et stabiilsus suhetes jätkub.

Pooled toonitasid Balti ühtsuse olulisust ning rõhutasid, et kõigi kolme riigi koostööd tuleb veelgi edasi arendada. Põgusalt puudutati ka pensionireformiga seotud küsimusi nii Eestis kui Lätis.

Priit Põiklik

Valitsuse pressiesindaja

6316 792