Sa oled siin

Peaminister kohtus USA suursaadikuga, 04.11.1998

4. november 1998 - 0:00
 
 
Peaminister kohtus USA suursaadikuga
 

4. novembril 1998
 

Peaminister Siimann võttis täna Toompeal vastu USA uue suursaadiku Melissa Wells'i. Avameelse ja meeldiva vestluse käigus puudutasid Siimann ja Wells Eesti elektrijaamade erastamist, Eesti lootusi NATO-ga ühinemiseks, kodakondsusseaduse muudatusettepanekuid ja WTO läbirääkimiste teemat.

Eesti päritolu Melissa Wells kinnitas, et suursaadiku volikirjade üleandmine Eesti presidendile oli tema jaoks erilise tähendusega sündmus. "Olen oma elus neli korda volikirju üle andnud. Kuid andes volikirju oma sünniriigi presidendile, pärast seda kui see riik on olnud 50 aastase vaheaja järel taas vabaks saanud, oli minu jaoks otsekui tõekssaanud unistus." Siimanni sõnul on ta rõõmus selle üle, et eestlased on uue USA suursaadiku soojalt ja südamlikult vastu võtnud.

Siimann andis Wells'ile ülevaate valitsuse viimastest otsustest elektrijaamade erastamise alal ning kinnitas, et Eesti järgib erastamisel läbipaistvuse ning avatuse printsiipi. Wells'i sõnul jälgivad elektrijaamade erastamist väga tähelepanelikult paljud USA investorid, ka tema sõnul on tähtis, et läbirääkimised toimuksid selgetel põhimõtetel ja läbipaistvalt.

Peaminister ütles, et elektrijaamade erastamine saab toimuda vaid strateegilise investori kaasamise abil ning lubas, et valitsus kinnitab peagi läbirääkija, kes hakkab pidama läbirääkimisi elektrijaamade erastamiseks. Vastavalt valitsuse 27. Oktoobri otsusele alustab valitsus esmalt läbirääkimisi USA kapitalil põhineva firmaga NR Generating International B.V.

Rääkides NATO-st, avaldas peaminister lootust, et Eesti saab NATO Washingtoni tippkohtumiselt kuulda konkreetseid otsuseid. "Soovime olla hea kandidaat ning teeme omalt poolt selleks kõik."

Wells andis ülevaate USA seisukohtadest NATO laienemise osas ning nentis, et Washingtoni tippkohtumise ettevalmistused veel käivad. Tema hinnangul on raske ennustada uutele kandidaatriikidele Washingtoni tippkohtumiselt konkreetset kutset NATO-sse. "Arvan, et Washingtoni kohtumiselt võib aga oodata Madridi tippkohtumise sõnumi selgemat edasiarendust," sõnas Wells.

Peaminister kinnitas Melissa Wells'ile ka, et Eesti valitsus pooldab kindlalt mittekodanike lastele kodakonduse andmist puudutavate muudatuste sisseviimist kodakondsusseadusesse.

Peaminister andis suursaadikule ülevaate Eesti riigieelarvest ja selle prioriteetidest. Siimann ning Wells vestlesid ka WTO läbirääkimistest. Siimanni sõnul soovib Eesti lõpetada läbirääkimised WTO-ga hiljemalt järgmise aasta veebruaris ning on huvitatud võimalikult kiiretest kokkulepetest ka USA-ga neis ükskikutes küsimustes, mis on seni veel lõpuni täpsustamata.