Sa oled siin

Peaminister kohtus USA senaatoritega, 15.10.1997

15. oktoober 1997 - 0:00

Peaminister kohtus USA senaatoritega15. oktoober 1997

Peaminister Mart Siimann kohtus täna ennelõunal kahe USA vabariiklasest senaatoriga. Senaatorid William Roth (Delaware) ning Robert F. Bennet (Utah) on Eestis teist päeva, nende visiidi üheks eesmärgiks on arutada NATO laienemist.

Siimann tänas senaatorite kaudu USA valitsust Eesti toetamise eest läbi aastate ning samuti toetuse eest NATOsse pürgimisel. Siimanni sõnul kestab Eestis raske reformide läbiviimise periood. Tema kinnitusel on reformide läbiviimisel väga oluline kindlustunne ning julgeolekugarantiid, mida annaks Eestile NATOsse astumine. Üheks julgeolekugarantiiks Eestile on Siimanni sõnul ka Venemaa demokraatlik areng.

William Roth ütles oma sõnavõtus, et 20. sajandi lõpp on suurte lootuste aeg, samuti ka suuri väljakutseid esitav ajastu. Tänaste lahenduste põhjal lahendatakse julgeolekuküsimused pikaks ajaks, lisa ta.

Rothi sõnul on USA esindajatekojast läbi läinud hulk resolutsioone, mis väljendavad toetust Balti riikide ja nende seas ka Eesti vastuvõtmisele NATOsse. Samas ütles Roth, et rahu ja stabiilsust ei saa olla ilma Venemaa panuse ja osavõtuta.

Venemaa ja NATO koostöösuhteid reguleerib alusdokument, mis ei piira NATO vabadust laieneda, kirjeldas Roth NATO ja Venemaa suhete hetkeseisu.

Peaminister ja senaatorid rääkisid veel mittekodanike olukorrast Eestis ja valitsuse sammudest kodakondsuse andmise lihtsustamiseks. Siimanni sõnul on Eestil mittekodanikega küll probleeme, kuid nende lahendamisega saab Eesti hakkama.

Siimanni hinnangul on uus põlvkond Eestis elavaid venelasi sidunud ennast Eestiga ning näeb oma teed Euroopasse just Eesti kaudu.

Senaator Bennet rõhutas, et olulisim, mida Eesti NATOle ja maailmale võib anda, on see, et Eesti valitsus vaatab edasi, mitte tagasi, tulevikku, mitte minevikku. Sellisel juhul on Eesti rahvusvaheline edu garanteeritud, ütles Bennet.

Senaatorid tundsid huvi Balti koostöö vastu neis tingimustes, kus Euroopa Komisjon on soovitanud liitumisläbirääkimisi alustada Eestiga. Rothi sõnul peaksid kolm Balti riiki tihedalt koos töötama nii EL kui NATOga ühinemise osas.

Siimanni sõnul on koigi Balti riikide peaministrid seisukohal, et ideaalne oleks koigi Balti riikide kaasamine läbirääkimistele, väga hea oleks ka see, kui kaasataks vähemalt kaks riiki, kuid tervitatav on ka ainult ühe Balti riigi kutsumine läbirääkimistele, kuna üks riik aitaks endaga kaasa tõmmata ka teisi.

Siimann andis senaatoritele ülevaate Balti riikide koostööst.

"Balti riigid on kolm sõbralikku riiki, kes teevad tihedat koostööd," kinnitas ta.Valitsus | Government | Peaminister | Prime minister

Webmaster: wmaster[at]rk[dot]ee