Sa oled siin

Peaminister kohtus Iiri ametivennaga, 27.04.1998

27. aprill 1998 - 0:00
Peaminister kohtus Iiri ametivennaga
 
 

27. aprill 1998
 

Peaminister Siimann võttis täna Toompeal vastu Iiri peaministri Bertie Aherni. Ligi poolt tundi kestnud vestluse jooksul tõstis Siimann esile Eesti ja Iiri väga häid suhteid ning kahe riigi vahel olevaid sarnasusi.

Siimanni sõnul peab Eesti oma majandust üles ehitades ning Euroopa Liiduga liituma asudes Iirist eeskuju. "Teie edusammud on meile eeskujuks," sõnas ta.
Siimann andis Ahernile ülevaate Eesti majandusest ja pingutustest Euroopa Liidu suunas liikumisel. Siimanni sõnul on eestlaste esimene rõõm ja vaimustus EL liitumisläbirääkimistele kutsumise üle asendunud tõsise ja raske kodutööga.

Iiri peaminister kinnitas, et Iiri on juba aastaid jälginud praeguste EL kandidaatriikide ning eriti Eesti arengut. Ta õnnitles Eestit mitmete vabale turumajandusele üleminekul esinevate takistuste eduka ületamise puhul.
"Iirimaa soovib teha koostööd Eestiga ning arendada tihedadi kahepoolseid suhteid," kinnitas Ahern.

Iiri peaministri sõnul on Iiri Vabariik märkimisväärselt võitnud Euroopa Liiduga ühinemisest. Ta lisas, et samal ajal kui Iiri majandus areneb stabiilselt tempos, mis ületab kohati Euroopa keskmist, muutuvad tugevamaks ka Iirlaste identiteeditunne ja kultuur, tõuseb rahvuslik eneseteadvus.

Siimann ja Ahern rääkisid ka kiire majanduskasvuga seonduvatest sotsiaalsetest probleemidest ning Iiri praktikast nende küsimuste lahendamisel. Iiri peaministri sõnul on mitmed Iirimaal välja töötatud lahendused sotsiaalprobleemidele nüüdseks kasutusel ka mujal Euroopa Liidus.

Ühe näitena tõi Ahern võitluse tööpuudusega. Tema sõnul on Iirimaa loonud süsteemi, mis maksusoodustuste ja muude stiimulite abil innustab inimesi pigem asuma tööle kui kasutama sotsiaalhoolekande poolt pakutavat abi.

Iiri peaminister tegi Siimannile ettepaneku saata Eesti eksperte Iirimaale tutvumaks sealse sotsiaalsüsteemiga.