Sa oled siin

Peaminister kohtus Hiina suursaadikuga, 29.10.1998

29. oktoober 1998 - 0:00
 
 
Peaminister kohtus Hiina suursaadikuga
 
 

29. oktoober 1998
 

Peaminister Siimann võttis täna Toompeal vastu uue Hiina Rahvavabariigi suursaadiku Zou Mingrong'i. Suursaadik andis edasi Hiina peaministri tervituse Eesti peaministrile, Eesti peaminister läkitas suursaadiku vahendusel omapoolse tervituse ja parimad soovid Hiina peaministrile ja rahvale.

Suursaadik esitas peaministrile ka küllakutse Hiinasse.

Suursaadik ja peaminister kinnitasid, et Eesti Hiina suhted on suurepärased. Siimanni sõnul said head suhted tugeva aluse eelmise Hiina suursaadiku Sun Dadongi ajal. Siimann ja Zou leidsid, et Eesti-Hiina suhete areng on toimunud nii Eesti kui Hiina tugeval initsiatiivil.

"Eesti jälgib huviga Hiina majanduse reforme ja arengut," ütles Siimann. Peaminister tundis huvi ka selle kohta, kuidas Aasia majanduskriis mõjutab Hiina majandust.

Zou avaldas lootust, et Aasia kriisi halvim osa on juba möödas ning kaubavahetus Aasia riikide vahel on taastumas. Tema hinnangul on teevad Hiinale praegu pigem muret majandusprobleemid Venemaal.

Siimann uuris ka Hiinas toimunud üleujutuste kohta ning sai suursaadikult vastuseks, et üleujutused on möödas ning Hiina valitsus on tegi täiendavaid investeeringuid veemajandusega seotud rajatistesse, et vältida võimalikke kahjusid tulevikus.

Zou avaldas tunnustust Eesti headele tulemustele üleminekul turumajandusele.

"Hiina toetab täielikult ja igasuguste reservatsioonideta Eesti liikumist Euroopa Liidu suunas ja respekteerib Eesti valikut saada endale parima regionaalse julgeoleku tagatis," ütles suursaadik.

Eesti on Siimanni sõnul huvitatud Hiinaga kaubavahetuse arendamisest. Momendil ületab Hiina import Eestisse meie eksporti Hiinasse. Siimann ja Zou rääkisid ka Eesti - Hiina otselennuliini võimalikkusest.

Peaminister ja suursaadik vestlesid Hiina kaupade jaotuskeskuse rajamisest Eestisse. Siimanni sõnul on Eesti sellisest projektist jätkuvalt väga huvitatud. Siimann tegi ettepaneku korraldada Hiina päevad Eestis, kus Hiina ärimehed tutvustaksid ärivõimalusi Hiinas. Hiina suursaadik võttis ettepaneku heal meelel vastu.