Sa oled siin

Peaminister kohtus Hiina RV asevälisministriga, 21.07.1997

21. juuli 1997 - 0:00

Peaminister kohtus Hiina RV asevälisministriga21. juuli 1997


Eesti Vabariigi peaminister Mart Siimann võttis täna Toompeal vastu Hiina Rahvavabariigi asevälisministri Zhang Deguang'i.
Nii peaminister kui ka asevälisminister tõdesid, et Eesti Hiina suhted on pärast Eesti taasiseseisvumist arenenud kiires tempos ja on praegu suurepärases seisus, Hiina ja Eesti on vahetanud hulgaliselt delegatsioone, sõlmitud on olulisi lepinguid.

Hiina asevälisminister tõstis esile Eesti presidendi Lennart Meri visiiti Hiina Rahvavabariiki 1994. aasta juunis. Selle aasta augusti teisel poolel sõidab Hiinasse neli Riigikogu liiget.

Deguang kinnitas, et Hiina juhtkond austab Eesti suurt tööd suveräänsuse ja sõltumatuse saavutamisel ning Eesti rahvuse huvide kaitsel.

Deguang ja Siimann leidsid omavahelise vestluse käigus, et Hiina ja Eesti majanduslikus ja kaubanduslikus arengus on märgata positiivseid suundumusi ning on olemas potentsiaal veelgi kiiremaks arenguks.

Kohtumisel käsitlesid peaminister ja asevälisminister ka Eesti pürgimusi Euroopa Liitu ja NATOsse. Siimanni hinnangul on Eestil head võimalused alustamaks läbirääkimisi Euroopa Liiduga ühinemiseks, ta avaldas lootust, et läbirääkimised võiksid alata juba 1998. aastal. Siimanni hinnangul kestaksid läbirääkimised 4­6 aastat.

Siimann kinnitas ka, et Eesti soovib jätkuvalt saada NATO liikmeks.
"Kuigi NATO laienemise esimesse ringi Eesti ei saanud, on Eestil hea meel, et uks NATOsse on meie jaoks jätkuvalt lahti," ütles Siimann.

Hiina asevälisminister omalt poolt kinnitas, et tema riik toetab kindlalt Eesti saamist EL täisliikmeks. Vaatamata sellele, et Hiina ei toeta sõjalisi blokke, austab Hiina Eesti julgeolekupoliitilisi seisukohti ning toetab Eesti soovi, lisas Deguang.

Kohtumisel rääkisid Siimann ja Deguang ka Hiina­Vene ning Eesti­Vene suhetest. Siimann kinnitas, et kuigi Eesti­Vene suhete seis pole just kiita, on märgata paranemistendentse. Suhete paranemine seisab Siimanni kinnitusel Venemaaga piirilepingu allakirjutamise taga.

Kahe riigi tippjuhid käsitlesid ka võimalikku viisavabadust Hiinaga, mis esialgu võiks kehtida diplomaatide tasandil, samuti räägiti Eesti saatkonna avamisest Pekingis, mis peaks aset leidma juba sel aastal.

Kohtumisel osales ka Hiina RV suursaadik Eestis, Sun Dadong.Valitsus | Government | Peaminister | Prime minister

Webmaster: wmaster[at]rk[dot]ee