Sa oled siin

Peaminister Jüri Ratas tervitab Taani kuningannat Margrethe IIst kahe riigi lipu sünnipäeval

14. juuni 2019 - 9:01

Stenbocki maja, Tallinn, 14. juuni 2019 – Homme tähistatakse Tallinna Vabaduse väljakul kogupereüritusega Eesti lipu 135. ja Taani lipu 800. sünnipäeva. Pidupäeva aukülalisteks on Taani kuninganna Margrethe II, Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja peaminister Jüri Ratas.

 

Peaminister Jüri Ratase sõnul on Eesti ja Taani meie ajaloo kaudu tihedalt seotud. „Taani oli üks esimesi riike, kes tunnustas Eesti iseseisvust, aitas seda Vabadussõjas kaitsta ja avaldas meile toetust kõige raskemal ajal, kui ei tunnistanud Eesti kuulumist Nõukogude Liitu. Samuti on meie riigilippudel üks sünnimaa.“

 

„Meie lippude sünnipäeva ühine tähistamine näitab, et Eesti ja Taani on lähedased sõbrad ja liitlased, seda nii Läänemere ääres, Euroopa Liidus kui ka NATOs. Ma tänan Taani Kuningriiki sõpruse, koostöö ning panuse eest Eesti julgeoleku tagamisse,” lausus Ratas.  Peaminister lisas, et tulevikku vaadates on meie koostööl ka palju arenguruumi, olgu selleks digiühiskonna areng, majandussidemed laiemalt või mitmed muud valdkonnad.

 

Legendi järgi langes valge ristiga punane Taani lipp alla taevast Lindanise lahingus 15. juunil 1219. aastal. Lahingupaik on tänapäeval tuntud Taani kuninga aiana Toompea nõlval. Taani lipp on maailma vanim kasutuses olev riigilipp.

 

Sinimustvalge Eesti lipp pühitseti ja õnnistati Otepää kiriklas 4. juunil 1884. aastal Eesti Üliõpilaste Seltsi lipuna. 2019. aastal möödus Eesti lipu sünnist 135 aastat. Eesti Rahva Muuseumis hoiul olev Otepääl pühitsetud sinimustvalge lipp on vanim esmaeksemplarina säilinud riigilipp maailmas.

 

Kahe riigi lipu sünnipäeva ühist tähistamist korraldab Riigikantselei koostöös Taani Kuningriigi saatkonnaga. Kell 11 algaval perepäeval saab kuulata koorilaulu, Taani džässi ja Eesti folki ning külastada Eesti ja Taani suhteid tutvustavaid teematelke. Väljakul toimuvad mängud, loosimised ja temaatilised tegevused lastele. Toidutänaval saab maitsta Eesti ja Taani köögi parimaid palasid.

 

Perepäeva kava
11.00 Perepäeva avamine, lipumängu algus
11.30 Keskaja mängud Tallinnas
12.00 Rahvuslippudele pühendatud kontsert, mille aukülalised on Taani kuninganna Margrethe II, Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja peaminister Jüri Ratas. Vabariigi president ja kuninganna Margrethe II asetavad pärja Vabadussamba jalamile.
13.00-14.45 Kontsert
14.45 Lipumängu auhindade loosimine
15.00 Perepäeva lõpp


 

Veel uudiseid samal teemal

22.05.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: COVID-19 kriis on küberturvalisuse tähtsust tõstnud

Stenbocki maja, 22. mai 2020 - Peaminister Jüri Ratas rõhutas tänases kõnes Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu eesistumise raames toimuval mitteametlikul kohtumisel, et globaalne pandeemia on näidanud, kui oluline on turvaline küberruum.

Peaminister Jüri Ratas ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg NATO tippkohtumisel 2018. aasta juulis
13.05.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas arutas NATO peasekretäriga julgeolekuteemasid

Stenbocki maja, 13. mai 2020 – Peaminister Jüri Ratas pidas täna videokõne NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, et arutada liitlaste ja nende kaitsevägede rolli koroonaviiruse vastases võitluses.