Sa oled siin

(Täpsustatud) Peaminister Jüri Ratas osaleb Dubrovnikus Hiina ja Kesk- ning Ida-Euroopa riikide kohtumisel

11. aprill 2019 - 15:40

Täpsustused viimases lõigus.

Stenbocki maja, 11. aprill 2019 – Peaminister Jüri Ratas osaleb koos maaeluminister Tarmo Tammega täna ja homme Horvaatias Dubrovnikus Hiina ja Kesk- ning Ida-Euroopa riikide kohtumisel, kus keskendutakse majandus- ja kultuurisuhete arendamisele.

„Eelkõige on Eesti ja Hiina suhete aluseks Euroopa Liidu ja Hiina koostöö. Hiina ning Kesk- ja Ida Euroopa riikide kohtumisformaati näeme selle ja kahepoolsete suhete täiendusena,“ ütles peaminister Ratas. „Hiina on meile Aasias oluline kaubanduspartner ja Eesti ettevõtjate võimaluste laienemise üle saab tunda heameelt. Eesti ja Hiina kaubavahetus kasvab ning suhted tihenevad näiteks põllumajanduse, turismi ja hariduse valdkonnas.“

Kohtumisel kirjutab Eesti alla protokollile, mis võimaldab meie ettevõtetel eksportida oma lõhelisi Hiinasse.  „2016. aastal allkirjastasime Hiinaga kilu- ja räimeprotokolli, lõheliste protokolli allkirjastamine on järgmine oluline samm Hiina turu avamiseks Eesti kalatoodetele,“ ütles maaeluminister Tarmo Tamm.

Eelmisel aastal toimus kohtumine Sofias ja seal kirjutati alla tegevuskava koostöö edendamiseks põllumajanduse, kalanduse ja maaelu arengu valdkonnas aastatel 2018–2022. 2017. aastal sõlmis majandus- ja kommunikatsiooniministeerium Hiinaga e-kaubanduse, infosidususe ning Siiditee koostöölepped, mis avardavad Eesti transpordi- ja logistikaettevõtete võimalusi Hiina turul.

Ratas kohtub Dubrovnikus ka Hiina peaministri Li Keqiangi ja Horvaatia peaministri Andrej Plenkovićiga.

Kohtumisega samal ajal toimuval majandusfoorumil esineb majandus ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Viljar Lubi ja ning kohapeal on esindatud Eesti ettevõtjad (Eesti Energia, Magnetic MRO, PRFoods, Sillamäe Sadam).

Kohtumisel osalevad Hiina ning 11 Euroopa Liidu riiki (Eesti, Läti, Leedu, Bulgaaria, Tšehhi, Horvaatia, Ungari, Rumeenia, Poola, Sloveenia ning Slovakkia) ja 5 Lääne-Balkani riiki (Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Montenegro, Põhja-Makedoonia, Serbia).