Sa oled siin

Peaminister ja parlamendisaadikud pidasid eelarve teemal seminari, 16.11.1998

16. november 1998 - 0:00

 
 
 

Peaminister ja parlamendisaadikud pidasid eelarve teemal seminari
 
 

16. novembril 1998
 

"IMF rõhutab majandustingimuste muutumist ja kutsub väga konservatiivsele lähenemisele"
 

Peaminister ning erinevate poliitiliste jõudude esindajad pidasid täna Toompeal lühiseminari riigieelarve teemal. Peaminister esitles poliitikutele valitsuse kava eelarveprojekti kärpimiseks. Seminaril osales ka IMF-i esindaja Dmitri Demekas, kes andis poliitikutele ülevaate maailmamajanduse prognoosidest ja ennustuste mõjust Eestile.

Peaminister kinnitas, et eelarve kärbete mahus on valitsus põhimõtteliselt kokku leppinud, kuid konkreetsed kärped otsustatakse tänase ja homse päeva jooksul. Peaminister ja parlamendipoliitikud arutasid ka eelarvekärbete üleandmisega seotud organisatoorseid küsimusi.

IMF-i esindaja Dmitri Demekas kirjeldas seminaril maailmamajanduses viimase kuu jooksul toimunud muudatusi ning kinnitas, et tegemist on tähelepanuväärselt suurte muudatustega "Kui IMF prognoosis veel juunis maailmamajanduse 1999. Aasta kasvuks 3.7 protsenti, siis oktoobris prognoosisime 2.3 protsenti," ütles ta.

Demekas edastas ka IMF-i prognoosid maailma finantskapitali turgude arengu kohta ning rõhutas, et toimunud on oluline krediidiliinide kahanemine. Tema sõnul mõjutab see eelkõige väliskapitalist rohkem sõltuvaid riike, millede hulka kuulub ka Eesti.

IMF-i esindaja hinnangul on Venemaal oodata negatiivset majanduskasvu ning ka see võib mõjutada Eestit. "Eestis pole küll kriisi, kuid on küllaltki märkimisväärne kasvu aeglustumine. IMF prognoosib Eestile 3-4 protsendilist majanduskasvu, umbes 6 protsendi suurust inflatsiooni kasvu," andis Demekas ülevaate IMF-i viimastest prognoosidest.

Demekase arvates polnud valitsuse esialgne eelarveprojekt nii konservatiivne kui varasematel aastatel. Rääkides erinevustest IMF-i ja valitsuse praeguste majandusprognooside vahel, leidis ta, et erinevused pole siiski enam nii suured. "Meie prognoosid on sellegipoolest pisut konservatiivsemad," ütles ta.

Siimanni selgituste kohaselt on valitsus konkreetsete prognooside alusel järjest lähenenud IMF-i poolt pakutud arvudele ning ei seisa neist tänaseks enam kaugel. "Me pole kunagi eelarvet soovinud jäigalt käsitleda," ootasime konkreetseid prognoose, mille põhjal kärpeid sisse viia, " lisas ta.

IMF-i esindaja nentis, et IMF ei saa anda eelarvet menetlema hakkavale parlamendile nõu selles osas, millised peaksid olema poliitilised prioriteedid, kuid IMF-i sooviks on anda edasi sõnum sellest, kuivõrd palju on maailma majandus viimastel kuudel muutunud. "Kui Eesti tahab näidata maailmale, et ta jätkab oma konservatiivset majanduspoliitikat," tuleb esialgse eelarveprojektiga võrreldes tõsiselt konservatiivsem olla," lõpetas Demekas.