Sa oled siin

Mart Siimann võttis vastu Türgi suursaadiku, 16.04.1998

16. aprill 1998 - 0:00

Mart Siimann võttis vastu Türgi suursaadiku

 
 

16. aprill 1998
 

Peaminister Mart Siimann kohtus täna/neljapäeval Türgi Vabariigi suursaadiku Ilhami Altan Karamanoglu'ga, kes andis hommikul Kadriorus üle oma volikirjad Eesti Vabariigi presidendile. Türgi suursaadik resideerub Vilniuses.

Kohtumisel kõneldi Eesti ja Türgi omavahelisest koostööst poliitika, majanduse, kultuuri- ja hariduse valdkonnas. Eelmisel suvel toimunud Türgi presidendi riigivisiidi käigus kirjutati alla vabakaubandusleping (NB! seni veel Riigikogus ratifitseerimata) ja investeeringute soodustamise ja kaitse lepe. Tähtsat osa riikide koostöös etendab turism - eestlastel on suur huvi Türgi külastamise vastu. Hästi toimib kultuurivahetus. TPÜ-s ja TÜ-s on võimalik õppida türgi keelt, mõlema ülikooli türgi keele keskusi külastas käesoleva visiidi käigus ka suursaadik Karamanoglu.

Suursaadiku sõnul teostab Türgi avatud poliitikat Kesk- ja Ida-Euroopa maade suhtes, kes soovivad liituda NATOga, toetades ka Eesti püüdlusi NATOga liitumiseks.

Kiiremat arengut oodatakse majandusalases koostöös. Eesti on viimastel aastatel dünaamiliselt arenenud ning näitajad kahe riigi vahelise ekspordi-impordi osas võiksid olla paremad, arvas Karamanoglu.

Siimanni kinnitusel peab Eesti peamiseks julgeolekugarantiiks NATOga liitumist. "Oleme rahul Madridi kohtumisega, mis jättis meile ukse NATO-sse avatuks, " kinnitas Eesti peaminister. Eesti osaleb PfP programmides, harmoniseerib oma relvastust NATO standarditele vastavalt.

Kohtumisel kõneldi mõlema riigi ees seisvatest lahendamist ootavatest probleemidest, samuti Eesti ja Türgi suhetest Venemaaga. Mart Siimann tutvustas Türgi suursaadikule Eesti valitsuse prioriteete ning Eesti - Vene valitsustevahelise ühiskomisjoni töö eesmärke.